• Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł”


          • 26 stycznia 2024 roku w Szkole Podstawowej przeprowadziliśmy kampanię edukacyjną "Zachowaj Trzeźwy Umysł". Celem inicjatywy było promowanie zdrowego stylu życia oraz świadomego korzystania z nowoczesnych technologii. Uczniowie wszystkich klas pod opieką wychowawców przygotowali prezentacje.

            Pierwszoklasiści wyjaśnili znaczenie wody dla człowieka i jego zdrowia oraz jak jej regularne spożywanie wpływa na ogólny stan organizmu. Klasa druga zaprezentowała korzyści wynikające z zabaw na świeżym powietrzu, uprawiania sportu oraz pozytywnym wpływie ruchu na zdrowie fizyczne i psychiczne. Kolejnym elementem prezentacji było wystąpienie uczniów klasy trzeciej, którzy promowali zdrowe nawyki żywieniowe, a także korzyści płynące ze spożywania warzyw i owoców oraz wpływu żywności na codzienne funkcjonowanie. Prezentacji na temat rozsądnego korzystania z telefonów komórkowych dokonali uczniowie klasy czwartej, wskazując jak ważne są ograniczenia czasowe przyczyniające się do pełniejszego skupienia na relacjach społecznych w świecie rzeczywistym, co jest kluczowe dla zdrowego rozwoju emocjonalnego. Kampania uwzględniła również aspekty związane z zasadami netykiety, które zaprezentowali uczniowie klasy piątej, wskazując jak ważne jest szanowanie prywatności w online i odpowiedzialność za zamieszczane treści. Do życzliwości w życiu codziennym zachęcili uczniowie klasy szóstej, wskazując, iż poprzez jej okazywanie rozwijamy umiejętność budowania pozytywnych relacji w szkole i domu. Ostatnim elementem kampanii była edukacja na temat zagrożeń w Internecie. Siódmoklasiści przekazali informacje dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz wskazali, jak reagować na potencjalne zagrożenia .

            Przeprowadzona Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł przyczyni się do kształtowania pozytywnych postaw, utrzymania zdrowego stylu życia naszych uczniów i świadomego korzystania z zasobów Internetu.

            Dziękujemy wszystkim Uczniom i ich Wychowawcom za zaangażowanie. Wierzymy, że nasze starania przyczynią się do stworzenia bezpiecznego i zdrowego środowiska w naszej szkole.

            Beata Kurzac

          • Obóz narciarski

          • W dniach 10 – 13 stycznia my uczniowie z klas 4 – 7 byliśmy na obozie narciarskim w Zwardoniu. Pogoda dopisała. Śniadania, obiady, kolacje były bardzo dobre. Na deser owoce, wafelki lub jogurty oraz pożywny prowiant na stok. W pierwszy dzień spacer na stok – szczyt w Beskidzie Żywieckim. Mogliśmy wejść na Rachowiec ( 956 m n.p.m. ) samodzielnie i przyjrzeć się z bliska pracy armatek śnieżnych oraz ratraka. Przez kolejne trzy dni podzieleni na grupy uczyliśmy się lub doskonaliliśmy jazdę na nartach pod okiem profesjonalnych i bardzo miłych instruktorów. Mieli bardzo dużo cierpliwości 😉. Na stok chodziliśmy codziennie pieszo, a sprzęt narciarski jeździł busem. W jeden wieczór była dyskoteka. Tańczyliśmy do różnych piosenek. Jednak „Pierogi” pobiły wszystkie. Jeżeli chcecie jechać na narty, musicie pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze obowiązkowa rozgrzewka od głowy do stóp. Po drugie trzymamy poprawnie kijki i przyjmujemy prawidłową pozycję narciarską. Po trzecie uważamy na zjeżdżających przed nami i dobrze się bawimy. To tyle, zapraszamy za rok.

          • Jasełka w Święto Trzech Króli

          • 06.01.2024 r. mieszkańcy Rusinowic i okolic mieli okazję obejrzeć przedstawienie bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów naszej szkoły, które odbyło się w kościele. Na występie pojawiło się bardzo dużo ludzi, którzy z zaciekawieniem obserwowali interesującą fabułę oraz aktorskie i wokalne umiejętności dzieci. Trudy czasochłonnych przygotowań zostały docenione owacją na stojąco.

          • Występ w Ośrodku Rehabilitacyjnym

          • Dnia 04.01.2024 r. uczniowie szkoły zaprezentowali jasełka rezydentom i pracownikom Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach. Wszyscy z wielką radością przyglądali się wydarzeniom upamiętniającym przyjście Boga na świat. Gromkie brawa na zakończenie pokazały jak bardzo podobał się występ.

          • Jasełka 2023

          • Okres świąteczny rozpoczęliśmy występem przygotowanym przez uczniów szkoły. Przedstawienie przypomniało w ciekawy sposób te niezwykłe wydarzenia sprzed lat. Była Święta Rodzina, dzieci i pastuszkowie, byli Archaniołowie oraz Trzej Królowie z darami. Był też chór i wspaniałe kolędy oraz pastorałki. Jasełka wzruszyły nasze serca i pokazały jak bardzo jesteśmy kochani i jak kochać innych.

          • Wigilie klasowe

          • Podczas klasowych Wigilii składaliśmy sobie życzenia, dzieliliśmy się opłatkiem i obdarowywalismy się świątecznymi prezentami. Był to czas wzruszeń i życzliwości. Po raz kolejny wspólnie spędziliśmy przedświąteczny czas.

          • Wycieczka do Opola

          • 14 grudnia odbyła się wycieczka szkolna do Teatru Lalki i Aktora w Opolu na spektakl teatralny "Prastare opowieści" oparty na prawdach moralnych zawartych w Starym Testamencie. W wycieczce uczestniczyli piątoklasiści i siódmoklasiści, zaś opiekunami były p. Beata Kurzac, p. Barbara Brol i p. Joanna Hajsig.

            Spektakl przeniósł nas w dawne czasy; pozwolił odkryć na nowo najważniejsze prawdy moralne, bez których relacje międzyludzkie nie istniałyby, pozwolił dostrzec piękno świata stworzonego przez Boga, a co najistotniejsze - każdy mógł odkryć w sobie nadzieję na dobre jutro i drogowskazy życiowe. Motyw powstania świata czy narodzenia Jezusa wprowadzały w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

            "Prastare opowieści" to spektakl dla Wszystkich - dla dzieci i dorosłych. Poza uniwersalnymi prawdami moralnymi na uwagę zasługuje scenografia, gra aktorska, papierowe lalki animowane przez aktorów, teatr gestu - zbudowanego z rąk (zastosowanie języka migowego). Widowisko, odnoszące się do świata i człowieka, było niezwykłą i niezapomnianą opowieścią plastyczno - poetycką. 

            Drugim punktem wyjazdu było odwiedzenie kiermaszu bożonarodzeniowego na opolskim rynku. Tutaj mieliśmy okazję zobaczyć świąteczne dekoracje, zakupić świąteczne pierniki, podziwiać wspaniałą żywą choinkę czy kolorowe postacie Mikołaja i karuzele. W atmosferze radości i zadowolenia, wracając do Rusinowic, dzieliliśmy się swoimi przeżyciami. Tę wycieczkę zapamiętamy na długo.             

            J. Hajsig

          • Warto pomagać - Szlachetna Paczka

          • Wokół nas jest wielu ludzi, których sytuacja życiowa nie jest łatwa. Dlatego Szkolna Rada Rodziców oraz uczniowie dołączyli do akcji Szlachetna Paczka, wybierając rodzinę, dla której zorganizowano zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Zebrano 13 kartonów z żywnością, środkami czystości, artykułami dziecięcymi, odzieżą oraz wyposażeniem domu. Wierzymy, że wsparcie okazane potrzebującej rodzinie zmieni ich życie na lepsze.

          • ŚLUBUJEMY…

          • 14 grudnia 2023 r. miała miejsce ważna dla życia szkoły, uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. To wydarzenie jest piękną, szkolną tradycją kultywowaną od wielu lat. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia starannie pod kierunkiem swojej wychowawczyni p. Marioli Richter.
            Pierwszaki w obecności Wójta Gminy - Pana Zbigniewa Seniów, Dyrektor Szkoły - Pani Sabiny Lerche-Brodackiej, nauczycieli, uczniów klas młodszych oraz rodziców, wykazały się wieloma umiejętnościami i pokazały, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły.
            Po uroczystym ślubowaniu, odbyło się pasowanie na ucznia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rusinowicach dokonane przez Panią Dyrektor.
            Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści dostali  pamiątkowe dyplomy i upominki. Po uroczystości odbyło się  spotkanie uczniów i rodziców z wychowawcą w sali lekcyjnej. Ten dzień  na długo pozostanie w naszej pamięci.

          • Turniej tenisa stołowego

          • W dniach 29 i 30.11.2023r. odbyły się kolejne rozgrywki w ramach „Międzyklasowych turniejów z różnych dyscyplin sportowych”. Poszczególne klasy ze szkoły podstawowej w Rusinowicach rywalizowały tym razem w turnieju tenisa stołowego. Został on rozegrany w dwóch kategoriach wiekowych.

            W kategorii młodszej (klasy III-IV) najwyższe miejsca zdobyli:

            - I miejsce: Karol Maroń (kl.III)

            - II miejsce: Borys Pietrek (kl.IV)

            - III miejsce: Alan Janta (kl.III)

            - IV miejsce: Natan Wojsa (kl.III)

             

            W kategorii starszej (V-VII) najwyższe miejsca zdobyli:

            - I miejsce: Aleksander Szaforz (kl.V)

            - II miejsce: Lena Baron (kl.V)

            - III miejsce: Aleksander Sowa (kl.VII)

            - IV miejsce: Igor Gędek (kl.VI)

             

            Za zdobyte miejsce na podium uczniowie dla swojej klasy zdobyli punkty do klasyfikacji ogólnej.

          • Przedmiotowy Konkurs z Języka Polskiego

          • W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do Kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. W pierwszym etapie konkursowym arkusz rozwiązywało troje siódmoklasistów: Lena Kampa, Katarzyna Konopka i Michał Fabian. Zadania (literackie, gramatyczne i ortograficzne) oparte były na znajomości lektury szkolnej pt. "Mały Książę" autorstwa A. de Saint Exupery'ego.

            I miejsce w etapie szkolnym i tym samym kwalifikację do etapu rejonowego,  otrzymała  Lena Kampa.

            Ta część konkursu oparta była na znajomości dwóch książek: na "Zwiadowcach" J. Flanagana i "Języku Trolli" M. Musierowicz. Naszej zwyciężczyni życzymy kolejnych sukcesów dydaktycznych.                         

            J. Hajsig

          • Dyskoteka andrzejkowa

          • 30 listopada w naszej szkole odbyły się andrzejki. Młodsi i starsi uczniowie bawili się na dyskotece prowadzonej przez znakomitych didżejów, Michała Fabiana i Pawła Zymeli. Chłopcy zorganizowali z tej okazji muzyczny plebiscyt - każdy chętny mógł zgłosić własną propozycję piosenki, głosując na playliście. Opinie uczestników świadczyły o tym, że to był świetny pomysł, zaś sama zabawa bardzo udana i wyjątkowa. Uczestnicy dyskoteki w znakomitych humorach wracali do domu, dziękując swym wychowawcom za zorganizowanie tego wydarzenia.

          • Powiatowy konkurs plastyczny na zakładkę do książki pt. "Patronką miasta Święta Niewiasta- Edyta Stein dla Lublińca"

          • Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu zorganizowanego przez Katolicki Zespół Szkolno-Przedszkolny im. św. Edyty Stein oraz wydawnictwo św. Macieja Apostoła w Lublińcu, którego celem było upamiętnienie 15. rocznicy nadania patronatu św. Edyty Stein miastu Lubliniec. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dwustronnej zakładki do książki tematycznie nawiązującej do biografii Świętej.

            Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 5 grudnia 2023r., na której zostały zaprezentowane przepiękne i unikatowe zakładki. W kategorii klas V-VIII praca Amelii Czok zdobyła II miejsce, zaś zakładka Mileny Szromik - wyróżnienie. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni cennymi nagrodami, wśród których najważniejszą stanowią publikacje autorskich zakładek. Zadanie konkursowe wykonali także: Natalia Just, Aleksander Szromik, Paweł Kurzac i Katarzyna Szymanek. Udział w konkursie był okazją do przybliżenia postaci św. Edyty Stein i poznania Jej duchowości. 

            Wyróżnionym Uczennicom gratulujemy, a pozostałym Uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. 

            J. Hajsig

          • Z ortografią za pan brat

          • W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do XI Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii". Nasi uczniowie pisali Dyktando w dwóch kategoriach wiekowych: I grupę stanowili uczniowie klasy IV, V i VI (tekst dyktowała p. Jolanta Pilarska), II grupę uczniowie klasy VII (tekst dyktowany był przez p. Joannę Hajsig). Najlepiej dyktando napisał Kacper Murgot, który zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego i tym samym reprezentował w Częstochowie naszą szkołę. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów w dziedzinie ortografii. Wszystkim Uczestnikom konkursu gratulujemy wspaniałej postawy uczniowskiej i dziękujemy za wysiłek włożony w pracę nad dbałością o naszą piękną polszczyznę. 

            Wyniki szkolnego etapu przedstawiają się następująco:

            kat. klas IV-VI 

            I m. - Szymon Kandzia, II m. - Milena Szromik, III m. Lara Czornik

            kat. klas VII-VIII

            I m. - Kacper Murgot, II m. - Lena Kampa, III m. - Katarzyna Konopka

          • Odwiedziny Mikołaja

          • 6 grudnia jest jednym z najbardziej oczekiwanych dni w ciągu roku, szczególnie dla dzieci. Tego dnia przychodzi Święty Mikołaj, który zgodnie z tradycją przynosi dzieciom prezenty. W naszej szkole również mieliśmy przyjemność spotkać tego ważnego gościa. Mikołaj odwiedził uczniów wszystkich klas i po krótkiej rozmowie wręczył każdemu upominek. Dzieci podziękowały z uśmiechem na twarzy i obiecały, że będą się starały być dobrymi przez cały rok :)

          • Międzyklasowe turnieje sportowe

          • Dnia 21.11.2023 r. rozpoczęła się tegoroczna edycja międzyklasowych turniejów z różnych dyscyplin sportowych. Turnieje odbywają się w dwóch kategoriach wiekowych:

            - klasy młodsze: III, IV

            - klasy starsze: V, VI, VII

            Uczniowie poszczególnych klas rywalizować będą ze sobą w różnych dyscyplinach do końca maja 2024 r. W czerwcu zostaną podsumowane punkty i wyłoniona zostanie mistrzowska klasa roku szkolnego 2023/2024.

            Pierwszy turniej rozegrany został z siatkówki 21.11.2023 r., podczas którego zmierzyły się ze sobą klasy starsze, dzień później klasy młodsze. Podczas turniejów emocji nie brakowało, zawodnicy dawali z siebie wszystko. W kategorii klas młodszych zwyciężyła klasa III, u starszych:

            klasa VII- I miejsce,

            klasa VI- II miejsce,

            klasa V- III miejsce.

            Najlepszym zawodnikiem turnieju w kategorii klas młodszych został: Karol Maroń, natomiast w kategorii klas starszych: Szymon Pietrykowski.

          • „DZIECIAK SMART – Spostrzegawczy, Mądry, Aktywny, Rezolutny i Twórczy”

          • Informacja o rozpoczęciu rekrutacji do projektu pn: „DZIECIAK SMART – Spostrzegawczy, Mądry, Aktywny, Rezolutny i Twórczy”, realizowanego                           w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, PRIORYTET FESL.06: Fundusze Europejskie dla edukacji, DZIAŁANIE 6.1: Edukacja przedszkolna, TYP: Wsparcie edukacji przedszkolnej poprzez organizację zajęć dodatkowych oraz doposażenie.

                       

                        W dniach od 27 listopada 2023 r. do 15 grudnia 2023 r. w Przedszkolach publicznych, wchodzących w skład Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Koszęcinie, Strzebiniu, Sadowie i Rusinowicach, przeprowadzona zostanie rekrutacja do projektu pn: „DZIECIAK SMART – Spostrzegawczy, Mądry, Aktywny, Rezolutny i Twórczy”.

                        Zgodnie z założeniami, złożonego przez Gminę Koszęcin w czerwcu 2023 r. do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, w ramach naboru nr FESL.06.01-IZ.01-019/23, wniosku o dofinansowanie projektu, zajęcia dodatkowe w przedszkolach powinny się odbywać od 2 stycznia 2024 roku. Nie posiadamy w tym momencie informacji, kiedy rozstrzygnięty zostanie w/w nabór i czy Gmina Koszęcin otrzyma dofinansowanie projektu, jednak w myśl zapisów wniosku o dofinansowanie, zobligowani jesteśmy przeprowadzić rekrutację do projektu.

                        Jeśli Gmina Koszęcin nie otrzyma dofinansowania, projekt nie będzie realizowany, a złożone przez Rodziców/Opiekunów Prawnych dokumenty rekrutacyjne zostaną komisyjnie zniszczone. Jeśli natomiast otrzymamy dofinansowanie w terminie późniejszym, realizacja zajęć dodatkowych zostanie przesunięta, o czym będziemy na bieżąco informować.

          • Światowy Dzień Życzliwości

          • 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele mieli okazję napisać kilka miłych słów osobom, które darzą sympatią. Na szkolnym korytarzu pojawiły się karteczki z życzeniami i pozdrowieniami, które wprawiły w dobry nastrój wszystkich odbiorców.

          • Dzień Niepodległości

          • Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości odbyły się w piątek 10 listopada i miały charakter szkolnych zawodów sportowych. Uroczystość rozpoczęła się utworzeniem flagi Polski przez uczniów ubranych na biało-czerwono oraz odśpiewaniem hymnu. Chwilę później nastąpiła wspólna rozgrzewka przy rytmicznych dźwiękach muzyki, po czym uczniowie klas I i II wzięli udział w biegu sztafetowym. Klasy III-VI mogły sprawdzić swoje możliwości w grze zespołowej „Dwa ognie”, a reprezentacja szkoły zmierzyła się z nauczycielami na czele z Panią Dyrektor w meczu piłki siatkowej. Tegoroczna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była nietypowa, ale wszyscy dumnie reprezentowali polskie barwy i zawody dostarczyły wszystkim uczestnikom sporej dawki energii i uśmiechu.

          • Bal Wszystkich Świętych

          • We wtorek 31 października odbył się Bal Wszystkich Świętych. Rozpoczął się on nabożeństwem w kościele w Rusinowicach, po nim odbyła się procesja do Ośrodka Rehabilitacyjnego a tam reszta atrakcji. Nasi uczniowie licznie przybyli na bal przebrani za świętych i błogosławionych przypominając sobie ich życie. W balu uczestniczyły także dzieci i młodzież z naszego Ośrodka razem z ks. Kazimierzem Tomasiakiem. Był to czas nie tylko świetnej zabawy ale również integracji z podopiecznymi Ośrodka.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rusinowicach
      • Kontakt - szkoła Sekretariat: 517 375 744 Dyrekcja: 517 351 280 Pokój nauczycielski: 728 874 677 Kontakt - przedszkole Nauczyciele: 502 528 681 Obsługa kuchni: 505 146 621
      • ul. Lompy 18 42-700 Rusinowice Poland
      • Cezary Nowicki inspektor@odocn.pl tel. 602762036
    • Logowanie