• Konkurs Wiedzy Biblijnej

          • 26.10.2023r. odbył się w naszej szkole XXIX Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej dla klas IV - V szkół podstawowych. W etapie szkolnym wzięło udział 5 uczniów. Do drugiego przeszły 3 uczennice klasy V:

            Barbara Konopka – miejsce I

            Lara Czornik - miejsce II

            Otylia Piątkowska - miejsce III

            Kolejne zmagania już 30 listopada w Lublińcu.

            Życzymy dalszych sukcesów.

          • Dzień Chłopaka w klasie VII

          • 28 września 2023r. uczniowie kasy siódmej wyruszyli rowerami na piknik klasowy. W tym dniu świętowali w wyjątkowy sposób dzień Chłopaka.

            Podziwialiśmy piękno Rusinowic i okolicznych miejscowości. Przejechaliśmy trasę: Rusinowice, Wierzbie, Sadów. W rusinowickim lesie zatrzymaliśmy się na piknik i zabawy integracyjne oraz wręczenie chłopakom prezentów. Niedaleko miejsca postoju znajdował się krzyż, przy którym wkopano kamień upamiętniający przejście trąby powietrznej, zatrzymaliśmy się tam na chwilę refleksji. Następnie polnymi drogami dojechaliśmy do Wierzbia, gdzie podczas krótkiego spaceru podziwialiśmy piękny zabytkowy pałac. Po zregenerowaniu sił przejechaliśmy do Sadowa, a stamtąd do Rusinowic. Wszyscy w trakcie wycieczki spisali się wzorowo. We wspaniałej atmosferze wróciliśmy do naszych domów.

          • Lekcje języka polskiego z bohaterami książek

          • Omawianie lektur szkolnych w klasie IV i VII wyzwoliło ciekawe pomysły, które zaproponowane przez nauczyciela, a zmodyfikowane przez uczniów, stały się okazją do zaprezentowania różnych talentów uczniowskich.

            Siódmoklasiści przedstawili II część "Dziadów" Adama Mickiewicza w formie inscenizacji, którą zaprezentowali piątoklasistom. Refleksja nad życiem, rady i pouczenia zjaw pojawiających się na dziadach, okazują się nadal uniwersalnymi prawdami i wartościami świadczącymi o naszym człowieczeństwie. 

            Czwartoklasiści wcielili się w role bohaterów książki Jana Brzechwy "Akademia Pana Kleksa". Prezentacja plastyczna postaci połączona z przebraniem się stała się oryginalną galerią baśniową. Poza Ambrożym Kleksem czy  Adamem Niezgódką znalazła się Królewna Żabka i Królewna Śnieżka z krasnoludkami, dziewczynka z zapałkami, król wilków, szpak Mateusz, Reks z Psiego Raju, doktor Paj Chi Wo, Filip Golarz oraz sam autor, Jan Brzechwa.

          • Wycieczka międzyklasowa

          • 9 listopada 2023 r. piątoklasiści i czwartoklasiści pod opieką p. Jolanty Pilarskiej, p. Joanny Bieńko,  p. Eweliny Plazy i p. Joanny Hajsig wyjechali do Częstochowy na spektakl teatralny pt. "Akademia Pana Kleksa". Adaptacja sceniczna utworu Jana Brzechwy została przedstawiona w wersji musicalowej przez Zespół Sceny Polskiej Teatru z Czeskiego Cieszyna w reżyserii Katarzyny Deszcz. Niewątpliwym atutem tego wesołego, dynamicznego, roztańczonego i muzycznego wydarzenia była kolorowa scenografia, efekty specjalne i interakcja aktorów z publicznością. 

            Przedstawienie niejednokrotnie zaskakiwało młodego widza i zachęcało do wspólnej zabawy i dialogu. Zainteresowanie sztuką było widoczne na twarzach dzieci i słyszalne w gromkich okrzykach, kiedy odpowiadały na pytania Ambrożego Kleksa czy tłumaczyły mowę szpaka Mateusza. Uważni czytelnicy opowieści Brzechwy mogli rozpoznać także innych bohaterów utworu, np. golarza Filipa, doktora Paj Chi Wo czy Alojzego Kukuryka. Spotkanie sceniczne z lekturą to świetna lekcja polskiego, lekcja teatralna i lekcja spotkań z przyjaciółmi, na których każdy znajdzie coś dla siebie - wspomnie- nia, fantazję, refleksję lub odkryje coś nieprzewidywalnego.                                                                         

            J. Hajsig i E. Plaza

          • Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami

          • 7 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie piątoklasistów z przedstawicielami Jednostki Terenowej KRUS-u w Lublińcu, na którym P. Antonina Witczak przybliżyła wiedzę na temat bezpiecznego używania niebezpiecznych substancji.

            Warsztaty uświadomiły młodzieży, iż z wszelkimi substancjami chemicznymi należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Ważne jest także czytanie ulotek i rozpoznawanie piktogramów na etykietach. Ponadto w gospodarstwach rolnych i przydomowych należy właściwie składować i zabezpieczać chemikalia. Podkreślono, iż życie i zdrowie jest najważniejsze, dlatego każde spotkanie podnoszące świadomość w zakresie przeciwdziałania wypadkom czy ochrony zdrowia jest bezcenne. 

            Aktywność i zaangażowanie uczniów zostały nagrodzone - P. Paweł Szczepkowski, Kierownik JT KRUSU-u w Lublińcu - przeprowadził losowanie niezwykle cennych i licznych nagród, które były dla nas wielkim zaskoczeniem. Otrzymane przez uczniów niespodzianki wpłyną na podniesienie poziomu bezpieczeństwa naszych klasowych wycieczek i wyjazdów. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem złożonym Gościom przez Panią Dyrektor, Sabinę Lerche-Brodacką.                                               

                                                                                                                                              J. Hajsig    

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 13 października w naszej szkole - w gronie nauczycieli i pracowników szkoły i przedszkola oraz zaproszonych gości: księdza F. Koeniga,  K. Tomasiaka i wójta, Z. Seniówa a także przedszkolaków i uczniów,  świętowaliśmy Dzień Nauczyciela.

            Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, po której odbyła się akademia szkolna przygotowana wspólnie przez klasę V i VII pod kierunkiem p. B. Kurzac i p. J. Hajsig. Tego dnia uczniowie dziękowali swym pedagogom za trud pracy wkładany w nauczanie i wychowanie a pracownikom obsługi za wysiłki w utrzymaniu placówki w jak najlepszym stanie, paniom z kuchni za smaczne posiłki. Szczególne życzenia zostały skierowane pod adresem p. Sabiny Lerche-Brodackiej, nowej p. Dyrektor, której życzono wytrwałości i pomysłowości w prowadzeniu placówki - symbolem wdzięczności przedszkolaków i uczniów był bukiet kolorowych kwiatów. Akademia została opracowana w formie koncertu życzeń, ponadto zaprezentowano rys historyczny utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w związku z obchodami 250. rocznicy jej ustanowienia.

            Po części oficjalnej nadszedł moment wręczania przez p. Dyrektor nagród wszystkim pracownikom placówki za wybitne osiągnięcia i wzorową pracę dydaktyczno-wychowawczą oraz codzienne zaangażowanie i wysiłek wkładany w funkcjonowanie obiektu. Z tej samej okazji p. Z. Seniów wręczył nagrodę p. Dyrektor.  Ponadto zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pt."250 lat KEN" - nagrody i dyplomy otrzymały zwyciężczynie konkursu: Amelia Czok, Vanessa Kandzia i Julia Dziura.

                                                                                                                                                J. Hajsig, B. Kurzac 

          • Lekcja językowo-kulinarna

          • Dnia 17 października na zajęciach języka angielskiego w klasie VI zrealizowany został projekt, którego celem było przygotowanie przez uczniów prostych przekąsek, jednocześnie omawiając po angielsku kolejne kroki ich tworzenia. Ocenie poddano poprawność językową, prezentację, wygląd i smak potraw. Wszystkie pokazy były ciekawe, a przysmaki pyszne :)

          • Dzień Chłopaka w klasie V

          • Z okazji święta chłopców w klasie zorganizowano wycieczkę do kina w Lublińcu na film pt. "O psie, który jeździł koleją". Opowieść o psie podróżniku i dziesięcioletniej Zuzi, wzruszająca i pouczająca, została przyjęta przez młodych widzów z dużym entuzjazmem. Przekaz filmu bardzo ważny - przyjaźń pomiędzy dzieckiem a czworonogiem prowadzi do szczęścia, radości i wspierania się w trudnych momentach.

            Po seansie filmowym w galerii "Pod glinianym aniołem" mieliśmy okazję na rozmowę i podzielenie się swoimi wrażeniami po obejrzeniu filmu. Okazało się, że losy Lampo bardzo nas zaciekawiły, gdyż Lampo to prawdziwy bohater... Niektórzy porównywali go swoich czworonogów, także odważnych i przyjacielskich.

            Uzupełnieniem niespodzianki dla chłopców było przygotowanie przez dziewczęta słodkich niespodzianek.

          • Dzień Chłopaka

          • W piątek 29 września klasa VI wybrała się na wycieczkę rowerową do Kokotka. Wyjazd był zorganizowany z okazji Dnia Chłopaka. Na miejscu podziwialiśmy uroki przyrody i korzystaliśmy z pogodnego dnia - był piknik na trawie i pyszne lody oraz spotkanie z grupą uczniów z lublinieckiej szkoły. Wycieczka była pełna wrażeń i sprawiła dzieciom wiele radości :)

          • Musical "Maja ratuje planetę"

          • Dnia 2 października uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na musical "Maja ratuje planetę". Spektakl odbył się w MDK w Lublińcu i miał na celu przybliżenie dzieciom problemu zaśmiecania naszej planety oraz uwrażliwienie na to, że najważniejsza w życiu jest obecność i czas, które poświęcamy innym, w szczególności naszym najbliższym. Po występie przeszliśmy się pieszo na rynek, a następnie na pociąg, którym wróciliśmy do Rusinowic.

          • Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe

          • 27 września 2023r. odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe w koszęcińskim parku Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Uczniowie dzielnie reprezentowali naszą szkołę w składzie:

            1. Borys Pietrek

            2. Maksymilian Pietrek

            3. Mateusz Sowa

            4. Jakub Maroń

            5. Aleksander Szaforz

            6. Wiktor Just

            7. Filip Mazur

            Poziom był bardzo wyrównany i o wejściu na podium decydowały niewielkie różnice czasu. Po zaciętej walce nasz zespół zajął 6 pozycję. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale w dobrym humorze :)

          • Dzień Kropki

          • W ostatni piątek 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia każdy mógł przyjść do szkoły mając na sobie element garderoby o wzorze w kropki. Większość uczniów sprostała zadaniu, dzięki czemu nie byli pytani przez nauczycieli na lekcjach :)

          • Ogłoszenie

          • Zapraszamy rodziców przedszkolaków na zebranie organizacyjne, które odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 16:00 na hali sportowej. Do zobaczenia!

          • Wyprawka

          • Drodzy Rodzice Pierwszoklasistów,

            poniżej zamieszczamy informację dotyczącą wyprawki dla uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Rusinowicach. Znajdziecie tu Państwo listę potrzebnych rzeczy, w które powinien być wyposażony każdy uczeń klasy pierwszej:

            - 2 zeszyty w wąskie linie (16 lub 32 kartkowe)

            - 3 zeszyty w kratkę (16 lub 32 kartkowe)

            - 2 bloki rysunkowe (białe, format A4)

            - 1 blok rysunkowy (kolorowy, A4) lub papier kolorowy

            - 2 bloki techniczne (białe, format A4)

            - 2 bloki techniczne (kolorowe, format A4)

            - farby plakatowe

            - kubek na wodę

            - pędzle z cienkim i grubym włosiem (2-3 szt.)

            - plastelina

            - pastele olejne

            - kredki świecowe

            - bibuła (5 kolorów)

            - 2 teczki z gumką

            - teczka z rączką na materiały plastyczne

            - patyczki do liczenia

             

            Wyposażenie piórnika:

             

            - 2 ołówki

            - kredki

            - temperówka (zamykana, z pojemniczkiem)

            - linijka

            - gumka do ścierania

            - klej w sztyfcie

            - nożyczki

             

            Dodatkowo:

            - strój gimnastyczny w podpisanym woreczku

            - obuwie zmienne z jasną podeszwą

          • Nowy rok szkolny 2023/2024

          • 4 września rozpoczniemy Nowy Rok Szkolny 2023/2024. Po uroczystej mszy świętej, która odbędzie się o godzinie 9:00 uczniowie przejdą z nauczycielami do szkoły. 

            Rodzice uczniów klasy pierwszej proszeni są o dostarczenie rogów obfitości dla swoich dzieci na halę sportową.

            Przedszkolaków zapraszamy do przedszkola 1 września.

            Do zobaczenia wkrótce :)

          • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • W ostatni piątek zakończyliśmy kolejny rok szkolny. O godzinie 9:00 odbyła się msza święta, a następnie uroczysta akademia, podczas której nastąpiło rozdanie świadectw uczniom z najlepszymi wynikami w nauce oraz wszystkim ósmoklasistom. Wyróżnieni uczniowie otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców. Tegoroczni absolwenci przedstawili krótki program artystyczny na zakończenie szkoły, po czym klasa 6 pożegnała swoich starszych kolegów i koleżanki. Uśmiechy na twarzy mieszały się ze łzami w oczach... Ten dzień na długo pozostanie w pamięci również z powodu odejścia na zasłużoną emeryturę Pani dyrektor - Elżbiety Bryły. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rusinowicach ze smutkiem pożegnali wieloletnią dyrektorkę słowami wdzięczności, śpiewem oraz poprzez nadanie Orderu Uśmiechu 😊 Na uroczystość przybył również wójt Gminy Koszęcin - Pan Zbigniew Seniów, który podziękował Pani Dyrektor za wszystkie lata pracy, poświęcenie i owocną współpracę.

          • Dzień Zawodów

          • Dnia 12 maja odbył się Dzień Zawodów . Akcja miała na celu wdrożenie i zachęcenie uczniów w czynne zapoznawanie się ze światem zawodów. Dzięki temu korytarz na 1-wszym piętrze zamienił się w prawdziwe miasto zawodów! Klasy 1-8 pięknie się zaangażowały i przygotowały stanowiska pracy, gdzie można było oglądać tablice informacyjne, plakaty, różne rekwizyty oraz posłuchać ciekawostek nt. danych zawodów.

             

             Klasa 1 zabrała nas na lotnisko. Wykonali dużą tablicę informacyjną oraz zaprezentowali informację nt. różnych zawodów wykonywanych na lotnisku m.in kontroler ruchu, pilot ,stewardessa, przynieśli również rekwizyty. Na szkolnych korytarzach widoczni byli dzięki służbowym czapkom pilota.

             Klasa 2 przybliżyła nam sylwetkę zawodu policjanta. Na temat pracy w policji jako funkcjonariusza wiedzieli wszystko! Bardzo chętnie dzielili się wiedzą. Można było m.in dowiedzieć się jak zostać policjantem, czy też jak wygląda umundurowanie.

            Klasa 3 zabrała nas do szpitala, ukazując piękno pracy osób ratujących zdrowie i życie. Uczniowie tej klasy pokazali jak wygląda prawidłowy opatrunek rany, czy złamania, badania lekarskie, czy też prawidłowa resuscytacja na manekinie.. Przygotowali informacje nt. wielu specjalizacji lekarskich oraz innych zawód związanych z pracą w szpitalu. Można ich było rozpoznać na szkolnych korytarzach po specjalnych fartuchach. Pozostali uczniowie byli bardzo zainteresowani.

            Klasa 4 i branża teatralna nie ma przed nami już tajemnic. Stanowisko ukazało bogactwo życia teatralnego jak kostiumy, scenariusze teatralne, plakaty. Oprócz tego mogliśmy obejrzeć specjalnie przygotowany występ pacynkowy.

            Klasa 5 przybliżyła nam pracę w sądzie. Zapoznali uczniów z funkcjami różnych stanowisk osób tam pracujących. Uczniów można było rozpoznać dzięki założonym marynarkom.

            Klasa 6 przygotowała informacje dotyczące pracy w filharmonii i różnych zawodów związanych z pracą tamże. Grający uczniowie klasy 6 zachęcali do nauki na instrumentach oraz wypróbowania zgromadzonych instrumentów, co spotkało się z dużym zainteresowaniem.

            Klasa 8b zabrała nas do świata filmu i zaprezentowała miejsce pracy jakim jest wytwórnia filmowa, gdzie przybliżyli pracę scenarzysty, operatora kamery, rezysera i aktora czy wizażysty. Uczniowie mieli również okazję posłuchać różnych ciekawostek dotyczących pracy podczas produkcji filmowej.

            Uczniowie mocno się napracowali, za co zostali również docenieni i nagrodzeni na szkolnym apelu.

            M. Wojsa

          • Wycieczka do Warszawy

          • 1 czerwca 2023 odbyła się wycieczka klas ósmych do Warszawy. Zaczęliśmy nasze zwiedzanie od Cmentarza na Powązkach, gdzie uczniowie mieli okazję zapoznać się z niełatwa historią Warszawy i oddac cześć poległym obrońcom stolicy oraz ludziom zasłużonym dla naszego kraju. 

            Kolejnym punktem zwiedzania było Krakowskie Przedmieście i Zamek Królewski. Podziwialiśmy komnaty i dzieła sztuki, zgromadzone w Zamku. Po czym udaliśmy się na spacer po Starówce - pogoda nam bardzo sprzyjała. Późnym popołudniem zawitaliśmy w Pałacu Kultury i Nauki gdzie zjedliśmy pyszny obiad w tamtejszej restauracji.

            Następnego dnia zaczęliśmy zwiedzanie od Parku w Łazienkach. “Pozdrowilismy” Chopina i udaliśmy się na spacer ścieżkami parkowymi. Największe nasze zainteresowanie wzbudziły kolorowe pawie i olbrzymie ryby pływające w stawie.

            Kolejnym przystankiem było Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam poznaliśmy historię wojenną Warszawy. Z zainteresowaniem prześledziliśmy losy mieszkańców okupowanego w czasie wojny miasta.

            Z muzeum udaliśmy się do stacji Metra - nie mogło się obyć bez przejażdżki tym wyjątkowym środkiem transportu. 

            Na zakończenie mieliśmy grę miejską na Starówce, podczas której kazda grupa miała do rozwiązanie kilka zadań z mapą w ręku  i wszyscy z zadowoleniem pokazaliśmy efekty poszukiwań. 

            Dzień zakończyliśmy kolejnym obiadem w Pałacu Kultury i Nauki.

            Nasz ostatni dzień spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernika. Przez 3 godziny mogliśmy [poznawać tajniki nauki z różnych dziedzin, przeprowadzić fizyczne eksperymenty i dowiedzieć się o technologii, anatomii i środowisku. Na zakończenie podziwialiśmy panoramę Warszawy z tarasu na dachu centrum.

            Nasz pobyt w Warszawie zakończyliśmy obiadem W Pizza Hut na Starówce i zadowoleni wróciliśmy do Rusinowic.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rusinowicach
      • Kontakt - szkoła Sekretariat: 517 375 744 Dyrekcja: 517 351 280 Pokój nauczycielski: 728 874 677 Kontakt - przedszkole Nauczyciele: 502 528 681 Obsługa kuchni: 505 146 621
      • ul. Lompy 18 42-700 Rusinowice Poland
      • Cezary Nowicki inspektor@odocn.pl tel. 602762036
    • Logowanie