• Projekt "Shopping centre"

• Klasa III poświęciła kilka lekcji na projekt "Shopping centre". Uczniowie przygotowywali wylosowane stoiska handlowe. Ich zadaniem było wykonać szyld, towary z cennikiem oraz banknoty (niektórzy płacili kartą). Prezentacja odbyła się w formie zakupów w poszczególnych sklepach. Dzieci miały okazję pobawić się i poćwiczyć swoje umiejętności językowe, które będą mogły wykorzystać podczas zagranicznych wyjazdów.

• Eksperymenty

• Dnia 24.01.2024 uczniowie mieli możliwość wziąć udział w nietypowej lekcji prowadzonej przez grupę "Zaelektryzowani". Lekcja przybliżyła tajniki fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób. W programie znalazły się zabawy z gazami, ale również ciekawe zjawiska fizyczne. Eksperymenty przysporzyły uczniom wiele śmiechu, zwłaszcza ten, w którym głos zmieniał się po wdychaniu helu z balona :)

• Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł”

• 26 stycznia 2024 roku w Szkole Podstawowej przeprowadziliśmy kampanię edukacyjną "Zachowaj Trzeźwy Umysł". Celem inicjatywy było promowanie zdrowego stylu życia oraz świadomego korzystania z nowoczesnych technologii. Uczniowie wszystkich klas pod opieką wychowawców przygotowali prezentacje.

Pierwszoklasiści wyjaśnili znaczenie wody dla człowieka i jego zdrowia oraz jak jej regularne spożywanie wpływa na ogólny stan organizmu. Klasa druga zaprezentowała korzyści wynikające z zabaw na świeżym powietrzu, uprawiania sportu oraz pozytywnym wpływie ruchu na zdrowie fizyczne i psychiczne. Kolejnym elementem prezentacji było wystąpienie uczniów klasy trzeciej, którzy promowali zdrowe nawyki żywieniowe, a także korzyści płynące ze spożywania warzyw i owoców oraz wpływu żywności na codzienne funkcjonowanie. Prezentacji na temat rozsądnego korzystania z telefonów komórkowych dokonali uczniowie klasy czwartej, wskazując jak ważne są ograniczenia czasowe przyczyniające się do pełniejszego skupienia na relacjach społecznych w świecie rzeczywistym, co jest kluczowe dla zdrowego rozwoju emocjonalnego. Kampania uwzględniła również aspekty związane z zasadami netykiety, które zaprezentowali uczniowie klasy piątej, wskazując jak ważne jest szanowanie prywatności w online i odpowiedzialność za zamieszczane treści. Do życzliwości w życiu codziennym zachęcili uczniowie klasy szóstej, wskazując, iż poprzez jej okazywanie rozwijamy umiejętność budowania pozytywnych relacji w szkole i domu. Ostatnim elementem kampanii była edukacja na temat zagrożeń w Internecie. Siódmoklasiści przekazali informacje dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz wskazali, jak reagować na potencjalne zagrożenia .

Przeprowadzona Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł przyczyni się do kształtowania pozytywnych postaw, utrzymania zdrowego stylu życia naszych uczniów i świadomego korzystania z zasobów Internetu.

Dziękujemy wszystkim Uczniom i ich Wychowawcom za zaangażowanie. Wierzymy, że nasze starania przyczynią się do stworzenia bezpiecznego i zdrowego środowiska w naszej szkole.

Beata Kurzac

• Obóz narciarski

• W dniach 10 – 13 stycznia my uczniowie z klas 4 – 7 byliśmy na obozie narciarskim w Zwardoniu. Pogoda dopisała. Śniadania, obiady, kolacje były bardzo dobre. Na deser owoce, wafelki lub jogurty oraz pożywny prowiant na stok. W pierwszy dzień spacer na stok – szczyt w Beskidzie Żywieckim. Mogliśmy wejść na Rachowiec ( 956 m n.p.m. ) samodzielnie i przyjrzeć się z bliska pracy armatek śnieżnych oraz ratraka. Przez kolejne trzy dni podzieleni na grupy uczyliśmy się lub doskonaliliśmy jazdę na nartach pod okiem profesjonalnych i bardzo miłych instruktorów. Mieli bardzo dużo cierpliwości 😉. Na stok chodziliśmy codziennie pieszo, a sprzęt narciarski jeździł busem. W jeden wieczór była dyskoteka. Tańczyliśmy do różnych piosenek. Jednak „Pierogi” pobiły wszystkie. Jeżeli chcecie jechać na narty, musicie pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze obowiązkowa rozgrzewka od głowy do stóp. Po drugie trzymamy poprawnie kijki i przyjmujemy prawidłową pozycję narciarską. Po trzecie uważamy na zjeżdżających przed nami i dobrze się bawimy. To tyle, zapraszamy za rok.

• Jasełka w Święto Trzech Króli

• 06.01.2024 r. mieszkańcy Rusinowic i okolic mieli okazję obejrzeć przedstawienie bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów naszej szkoły, które odbyło się w kościele. Na występie pojawiło się bardzo dużo ludzi, którzy z zaciekawieniem obserwowali interesującą fabułę oraz aktorskie i wokalne umiejętności dzieci. Trudy czasochłonnych przygotowań zostały docenione owacją na stojąco.

• Występ w Ośrodku Rehabilitacyjnym

• Dnia 04.01.2024 r. uczniowie szkoły zaprezentowali jasełka rezydentom i pracownikom Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach. Wszyscy z wielką radością przyglądali się wydarzeniom upamiętniającym przyjście Boga na świat. Gromkie brawa na zakończenie pokazały jak bardzo podobał się występ.

• Jasełka 2023

• Okres świąteczny rozpoczęliśmy występem przygotowanym przez uczniów szkoły. Przedstawienie przypomniało w ciekawy sposób te niezwykłe wydarzenia sprzed lat. Była Święta Rodzina, dzieci i pastuszkowie, byli Archaniołowie oraz Trzej Królowie z darami. Był też chór i wspaniałe kolędy oraz pastorałki. Jasełka wzruszyły nasze serca i pokazały jak bardzo jesteśmy kochani i jak kochać innych.

• Wigilie klasowe

• Podczas klasowych Wigilii składaliśmy sobie życzenia, dzieliliśmy się opłatkiem i obdarowywalismy się świątecznymi prezentami. Był to czas wzruszeń i życzliwości. Po raz kolejny wspólnie spędziliśmy przedświąteczny czas.