• Finalistki Olimpiady Polonistycznej

          • 25 marca 2023 r. odbyły się zawody III stopnia IV Olimpiady Języka Polskiego i Literatury dla Szkół Podstawowych zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Zawody zostały przeprowadzone na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nasze uczennice - Daria Pietrucha i Anita Pietrek -  zdobyły tytuł finalistek Olimpiady. Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom. 

            "Olimpiada literatury i języka polskiego stała się dla mnie niesamowitą przygodą. Mogłam nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale także spojrzeć na prozę i poezję od innej, wcześniej nieznanej mi strony". Daria P.

            "Decydując się na udział w olimpiadzie, nie wiedziałam, że tyle osiągnę. Wymagało to wielkiego poświęcenia i zaangażowania, jednak polonistyczna przygoda wiele mnie nauczyła. Konkurs był świetną okazją do pogłębienia wiedzy o literaturze, a przede wszystkim poezji, która teraz stała mi się bliższa". Anita P.

            "Sukces naszych ósmoklasistek to duże osiągnięcie edukacyjne i satysfakcja. Dla mnie ważne jest jednak to, iż dziewczyny - poza świetnymi wynikami i lokatami - poszerzyły zainteresowania czytelnicze, polubiły utwory poetyckie oraz pogłębiły wiedzę gramatyczną." Joanna H.

          • Gminny Konkurs Recytatorski

          • 28 marca 2023 r. w Domu Kultury w Koszęcinie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. Naszą szkołę reprezentowało siedmioro uczniów. W kategorii klas I-III Alan Janta i Julia Kowolik, w kategorii klas IV-VI Milena Szromik i Katarzyna Szymanek, zaś w kategorii klas VII-VIII Marta Masoń, Paulina Piotrowska i Amelia Sojka. Opiekunom dziękujemy za wkład pracy i zaangażowanie, natomiast młodym recytatorom gratulujemy znakomitych wystąpień, życząc jednocześnie dalszych sukcesów i rozwijania swoich pasji poetyckich.

          • Wycieczka do Tarnowskich Gór

          • W środę 29 marca uczniowie klasy 8a odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Tarnowskich Górach, gdzie spotkaliśmy się z Panem Rzecznikiem oraz z Zastępcą Naczelnika. Panowie pokazali nam na czym polega praca policjantów z wydziału prewencji, jak wygląda ich uzbrojenie oraz w jakich akcjach biorą udział. Mogliśmy się również przyjrzeć psu policyjnemu w czasie treningu i porozmawiać z jego opiekunem. Zwiedziliśmy budynek Komendy. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i interesujące zajęcia.  

          • Drzwi otwarte w Liceum Medycznym

          • 28 lutego uczniowie klas ósmych naszej szkoły zostali zaproszeni na dzień drzwi otwartych w Liceum Medycznym w Lublińcu. Uczniowie zapoznali się z bogatą ofertą szkoły i mogli przyjrzeć się pracowniom oraz zajęciom prowadzonym w szkole.

          • Wycieczka do Koszęcina

          • 7 listopada 2022 roku klasą 8a wybrała się na wycieczkę do ... Koszęcina.  

            Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Pałacu i warsztaty taneczne z Panią Choreograf. Poznaliśmy historię  zamku oraz zapoznaliśmy się z pracą artystów zespołu Śląsk i strojami, w których występują.  Mogliśmy również podziwiać panoramę Koszęcina i okolicy z pałacowej wieży.

            Drugim miejscem, które odwiedziliśmy była siedziba Nadleśnictwa Koszęcin. Zostaliśmy oprowadzeni po budynku i zapoznaliśmy się z pracą leśników oraz historią koszęcińskiego Nadleśnictwa.

            Na zakończenie rozegraliśmy klasową partię kręgli w pobliskiej kręgielni. 

          • Warsztaty w Tarnowskich Górach

          • W środę 29 marca klasa 8a wybrała się na warsztaty do szkół średnich w Tarnowskich Górach. Zaczęliśmy od zwiedzania "Plastyka" czyli Liceum i Technikum Plastycznego. Uczniowie wzięli udział w warsztatach z projektowania odzieży oraz grafiki. 

            Następnie udaliśmy się do Technikum Chemicznego. Tutaj przygotowano dla Nas zajęcia w laboratorium Chemicznym. 

            Ostatnim punktem naszej wycieczki była Powiatowa Komenda, gdzie spotkaliśmy się z Panem Rzecznikiem oraz z Zastępcą Naczelnika. Panowie pokazali nam na czym polega praca policjantów z wydziału prewencji, jak wygląda uzbrojenie i praca psa policyjnego. Filmik z wizyty można zobaczyć na stronie Powiatowej Komendy Policji w Tarnowskich Górach.

          • Kiermasz charytatywny

          • W niedzielę 26 marca odbył się w naszej szkole kiermasz charytatywny mający na celu pomoc rodzinie z Rusinowic, która znajduje się w trudnej sytuacji życiowej. Można było posłuchać orkiestry, obejrzeć występy uczniów oraz kupić ciasta lub ozdoby wielkanocne. Jednym z ważniejszych punktów spotkania była loteria, w której do zdobycia były nagrody. Kiermasz został zorganizowany przez radę rodziców, grono pedagogiczne oraz Ośrodek Rehabilitacyjny w Rusinowicach. Dziękujemy za liczne przybycie i wsparcie ludzi w potrzebie 😊❤️

          • Spotkanie z poetą

          • Dnia 24 marca naszą placówkę odwiedził lubliniecki poeta - Pan Edward Przebieracz, który przybył wraz z żoną. Celem spotkania było nagrodzenie uczestników III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza dla Młodzieży "O złote pióro Anioła". Specjalne wyróżnienia zdobyli uczniowie 6 klasy - Michał Fabian za wiersz pt. "Człowiek kruchy jak chleb" oraz Kacper Murgot za wiersz pt. "Być dobrym jak chleb". Wiersze chłopców znalazły się w książce z wierszami laureatów i pozostałych wyróżnionych uczestników konkursu. Serdecznie gratulujemy!

          • Dzień Kobiet

          • Tradycyjnie, jak co roku, świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Chłopcy sprawili radość koleżankom z klasy, wręczając im drobne upominki i składając życzenia.

          • Światowy Dzień Poezji

          • W ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie z Panią Iwoną Blatoń, autorką wierszy dla dzieci. Jej utwory zostały zilustrowane pięknymi obrazkami do kolorowania, co bardzo się spodobało zwłaszcza najmłodszym czytelnikom. Pani Iwona nie tylko opowiedziała nam o swojej pasji, ale - występując w roli Pani Wiosny - razem z nami rozpoczęła świętowanie nowej pory roku.  Pani Iwona z radością przyjęła naszą propozycję, za co jej bardzo dziękujemy, życząc kolejnych pisarskich sukcesów.

            Drugim punktem programu był szkolny konkurs recytatorski stanowiący eliminacje do etapu gminnego. Czteroosobowe jury wyłoniło z każdej kategorii zwycięzców. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

            Kategoria kl. 1-3

            I miejsce - Julia Kowolik , II miejsce - Alan Janta, udział - Aleksander Szromik, Magdalena Kozak

            Kategoria kl.4-6

            I miejsce - Milena Szromik, II miejsce - Katarzyna Szymanek

            Kategoria kl. 7-8

            I miejsce - Marta Masoń, II miejsce - Paulina Piotrowska, udział - Amelia Sojka

             

            J. Hajsig i A. Wywiał

          • Pokaz historyczny "Wrzesień 39"

          • 8 marca odbył się pokaz historyczny dla klas I-VIII pt. „Wrzesień 39”, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła Rzeczpospolita. Grupa artystyczna Rekonstrukto przybliżyła uczniom historię wybuchu II wojny światowej. W rekonstrukcji udział brali chętni uczniowie. Zaprezentowano etos żołnierza i ułana, polskie mundury wojskowe, ekwipunek i wyposażenie, a także bezpieczne repliki broni używane podczas kampanii wrześniowej. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w warsztatach i wykazywali duże zainteresowanie wydarzeniem.

          • Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w Sadowie

          • W dniu dzisiejszym - 14.03.2023r. - w Szkole Podstawowej w Sadowie odbył się  Międzyszkolny Konkurs Recytatorski. W rywalizacji udział wzięło czworo reprezentantów SP w Rusinowicach. Miło nam poinformować, że wśród  laureatów Konkursu - w kategorii  uczniów klas I-III znaleźli się: Staś Mynenko z kl.III (miejsce II), Martynka Pietrykowska z kl.III (miejsce III). Uczeń kl.II Alan Janta zdobył wyróżnienie. Serdecznie  gratulujemy naszym laureatom!

            J. Pilarska

          • XXII Powiatowy Konkurs Ortograficzny

          • W marcu br. w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublińcu odbył się konkurs ortograficzny, do którego przystąpili także uczniowie naszej szkoły. Z dyktandem "zmierzyli się" - w kategorii klas IV-VI - Lena Kampa i Kacper Murgot,  zaś w kategorii klas VII-VIII Anita Pietrek i Daria Pietrucha. Nasze ósmoklasistki - Daria i Anita - otrzymały wyróżnienie. Dziewczynom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. 

            J. Hajsig

          • Bal karnawałowy

          • 7 lutego - jak co roku - odbył się bal przebierańców. Zabawa przyniosła wiele radości i uśmiechu. Najmłodsi uczniowie w przepięknych i pomysłowych strojach tańczyli przy dźwiękach znanej i lubianej muzyki. Poza tańcami najmłodsi uczestniczyli w ciekawych konkursach i konkurencjach przygotowanych przez swoje wychowawczynie.

            Starsi uczniowie - również poprzebierani - bawili się wspaniale. Okazało się, że nastolatkowie dobrze tańczą... Potrafią bawić się w grupie i w parze. Dobra zabawa w dobrym towarzystwie zawsze jest wspaniała... I znów się okazało, że to co dobre, za szybko się kończy. 

            A. Wywiał i J. Hajsig

          • Etap ustny Zawodów Okręgowych IV OLiJP

          • 25 lutego 2023 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się część ustna Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych - to kolejny etap zawodów dla naszych uczennic. Tym razem konkurs miał formę ustną. Przedmiotem rozmów z komisją konkursową były wiersze Wacława Potockiego, Julii Hartwig, Piotra Sommera, Adama Mickiewicza i Anny Kamieńskiej oraz materiały bibliograficzne pomocne w odbiorze tekstów. 

            Daria Pietrucha "zmierzyła się" z twórczością naszego wieszcza narodowego, interpretując głosowo i omawiając bajkę A. Mickiewicza "Tchórz na wyborach", natomiast Anita Pietrek przedstawiła wiersz Julii Hartwig "Myślimy" w kontekście biograficznym i literackim autorki. 

            Nasze uczennice wykazały się wiedzą na temat poezji i zdolnościami interpretacyjnymi. Ich autoprezentacje zostały wysoko ocenione, co przełożyło się na zakwalifikowanie się do III etapu zawodów - Anita i Daria przeszły tym samym do części ogólnopolskiej.

            Moim Uczennicom serdecznie gratuluję, życząc kolejnych sukcesów. 

            J. Hajsig

          • Wycieczka szkolna do Zwardonia 13-16 lutego 2023 r.

          • W dniach 13-16.02.2023r. pod opieką p. Krzysztofa Juroszka, p. Katarzyny Szymków oraz księdza Patryka Gawłowskiego odbyła się szkolna wycieczka na narty do Zwardonia. Celem wyjazdu była nauka i doskonalenie jazdy na nartach, integracja uczniów,  poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej oraz podnoszenie sprawności fizycznej, a także poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. W wycieczce wzięło udział 31 uczniów, z których 14 osób rozpoczynała swoją przygodę z narciarstwem.

             

            Dzień pierwszy-poniedziałek (13.02)

                        O godzinie 7:30 wyruszyliśmy autokarem z Rusinowic do Zwardonia. U celu byliśmy około godziny 11.30.  Po wypakowaniu bagaży i zakwaterowaniu w pokojach zjedliśmy obiad i udaliśmy się w kierunku stoku na którym mieliśmy spędzić resztę dni. Po powrocie rozegraliśmy turniej tenisa stołowego. Następnie udaliśmy się na kolację i poszliśmy do pobliskiej wypożyczalni nart po sprzęt.

             

            Dzień drugi- wtorek (14.02)

                        Dzień rozpoczęliśmy śniadaniem o 8:30 po którym przygotowaliśmy się do wyjścia na stok i pierwszych lekcji z nauki jazdy na nartach. Podzieliliśmy się na trzy grupy według umiejętności jazdy: zaawansowani, średniozaawansowani i początkujący. Pierwsze dwie grupy udały się na stok a ostatnia grupa uczyła się pod okiem instruktora na pobliskiej górce. Ćwiczenia zakończyliśmy w okolicach godziny 16.00. O 17:30 czekała na nas obiadokolacja po której była krótka przerwa, a wieczorem dla uczestników wycieczki zorganizowana była dyskoteka walentynkowa z rozdaniem walentynek. Zakończyła się ona o 21.

             

            Dzień trzeci- środa (15.02)

                        Podobnie jak w dniu poprzednim rozpoczęliśmy od śniadania o 8:30 po którym wyruszyliśmy na stok. Tym razem wszystkie grupy szły razem. Grupa początkująca kontynuowała trening pod okiem instruktora na fragmencie stoku do tego przeznaczonym. Grupa średniozaawansowana razem ze swoim instruktorem doskonaliła umiejętności jazdy na nartach na stoku głównym, natomiast grupa zaawansowana doskonaliła swoją technikę  wraz z wychowawcami. O 16 zakończyliśmy jazdę i wróciliśmy do ośrodka na obiadokolacje w okolicach godziny 17:30. Wieczorem zostało zorganizowane wspólne ognisko do godziny 21.

                       

            Dzień czwarty – czwartek (16.02)

                        Tym razem śniadanie przełożone było na wcześniejszą godzinę i nasz dzień rozpoczęliśmy o 7:30. Potem był czas na pakowanie i wyjście na stok. Podobnie jak w dniu poprzednim podzieleni na trzy grupy spędzaliśmy czas na jeździe na nartach. O godzinie 14 zakończyliśmy jazdę, oddaliśmy sprzęt i wróciliśmy do ośrodka na ostatni obiad. Następnie spakowaliśmy rzeczy do autokaru i koło 16 wyruszaliśmy w drogę powrotną, która zakończyła się o godzinie 19:30.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rusinowicach
      • Kontakt - szkoła Sekretariat: 517 375 744 Dyrekcja: 517 351 280 Pokój nauczycielski: 728 874 677 Kontakt - przedszkole Nauczyciele: 502 528 681 Obsługa kuchni: 505 146 621
      • ul. Lompy 18 42-700 Rusinowice Poland
      • Cezary Nowicki inspektor@odocn.pl tel. 602762036
    • Logowanie