W dniach 22-24 kwietnia 2024r. uczniowie klasy piątej i siódmej odbyli trzydniową wycieczkę do Warszawy. Opiekunami grup były p. Barbara Brol, p. Beata Kurzac i p. Joanna Hajsig. Program wyjazdu obejmował odwiedzenie najważniejszych punktów turystycznych w Warszawie, wśród których znalazły się obiekty zabytkowe i współczesne.
Odwiedziliśmy Stare Miasto, tzw. Starówkę wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980r., Zamek Królewski, warszawski rynek, Kolumnę Zygmunta, Katedrę św. Jana, urokliwe stare kamienice, pomniki warszawskiej syrenki, pomnik Małego Powstańca, mosty, Belweder, Muzeum Narodowe.
Odwiedzając Grób Nieznanego Żołnierza, mieliśmy okazję obserwować uroczystą zmianę warty odbywającą się o każdej pełnej godzinie przez 24 godziny na dobę. Wieczna warta żołnierzy, dbająca o zachowanie godności w bezpośrednim sąsiedztwie Grobu, była wydarzeniem uroczystym i podniosłym. Równie przejmujące było odwiedzenie Powązek, najstarszego cmentarza w Polsce, miejsce pochówku wielu wybitnych Polaków. W Alei Zasłużonych odwiedziliśmy groby gen. Kuklińskiego, K. Górskiego, zaś w Kwaterze Brzozowych Krzyży miejsce pochówku "Zośki", "Rudego" i "Alka", bohaterskich harcerzy walczących i ginących w obronie naszej Ojczyzny.
Niewątpliwą atrakcją były Łazienki Królewskie, rozległe tereny parkowe, założone w XVII w. przez króla St. Augusta Poniatowskiego. Spacerując przez piękne alejki, zobaczyliśmy wiele cennych rzeźb i pomników, np. Fryderyka Chopina, Jana III Sobieskiego, Józefa Piłsudskiego, ale także Amfiteatr i Pałac na Wodzie z niezwykłą kolekcją dzieł malarskich. Spotkaliśmy również zwierzęcych mieszkańców Łazienek, np. pawie, wiewiórki, ptaki.
Ponadto zwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki, drugi pod względem wielkości budynek w Warszawie. Wjazd windą na taras widokowy pozwolił nam obejrzeć niezwykłą panoramę naszej stolicy.
Jednak większość uczestników naszej wycieczki zachwycała się architekturą i funkcjonalnością Stadionu Narodowego im. K. Górskiego w Warszawie. Poza samą areną mieliśmy sposobność obejrzenia szatni i łazienek sportowców, miejsc dla komentatorów sportowych, pomieszczenia konferencyjnego czy parkingu.
Kulminacyjnym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy z nas mógł zapoznać się w wystawami dotyczącymi najnowszych zdobyczy nauki i techniki lub doświadczać różnych eksperymentów z interesujących nas dziedzin życia albo uczestniczyć w spektaklu robotocznym. Niezapomnianym doświadczeniem było spotkanie z robotami, które dzięki sztucznej inteligencji potrafią odpowiadać na pytania zwiedzających.
Organizator wycieczki, nasz przewodnik, p. Piotr, przygotował dla nas dodatkowe atrakcje. Był to przejazd metrem czy odwiedzenie Złotych Tarasów. Dzięki kierownictwu przewodnika poznaliśmy nie tylko fakty historyczne dotyczące historii Warszawy, ale także ciekawostki i różne anegdoty na temat miejsc czy postaci. P. Piotr z pasją i zaangażowaniem odpowiadał na wszystkie nasze pytania.
Wycieczka do Warszawy była dla nas wspaniałą lekcją historii podaną w atrakcyjnej formie oraz lekcją odkrywania i zastanawiania się nad postępem nauki. To także lekcja pokonywania swoich słabości, uczenia się odwagi i samodzielności, liczenia się z potrzebami innych, integrowania się i zabawy. Radośnie przeżyty czas zostanie przez nas zapamiętany na długie lata.
J. Hajsig