• Konkurs Literowania

          • 16 kwietnia chętni uczniowie klas IV-VII wzięli udział w Szkolnym Konkursie Literowania z języka angielskiego. Konkurs miał na celu popularyzację języka angielskiego wśród uczniów, rozwijanie zainteresowań uczniów nauką języków obcych, zwrócenie uwagi na rolę poprawności językowej, stworzenie uczniom możliwości współzawodnictwa oraz sprawdzenia swoich umiejętności oraz motywowanie uczniów do samodzielnej pracy nad językiem. Został on przeprowadzony w II etapach – ustnym i pisemnym. W I etapie uczniowie czytali, tłumaczyli oraz literowali wylosowane słowa, a w II etapie losowali numerek i zapisywali na kartce słowa, które nauczyciel czytał na głos. Następnie ich zadaniem było przeczytać i przetłumaczyć zapisane słowa. Wyłoniono następujących zwycięzców:

             

            Kategoria klas IV-V:

            I miejsce – Milena Szromik kl. V

            II miejsce ex aequo – Emma Jaguś kl. IV oraz Milena Szajer kl. V

             

            Kategoria klas VI-VII:

            I miejsce – Filip Mazur kl. VI

            II miejsce – Lena Kampa kl. VII

            III miejsce – Nadia Wojsa kl. VI

             

            Gratulujemy!

          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniach 22-24 kwietnia 2024r. uczniowie klasy piątej i siódmej odbyli trzydniową wycieczkę do Warszawy. Opiekunami grup były p. Barbara Brol, p. Beata Kurzac i p. Joanna Hajsig. Program wyjazdu obejmował odwiedzenie najważniejszych punktów turystycznych w Warszawie, wśród których znalazły się obiekty zabytkowe i współczesne. 

            Odwiedziliśmy Stare Miasto, tzw. Starówkę wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980r., Zamek Królewski, warszawski rynek, Kolumnę Zygmunta, Katedrę św. Jana, urokliwe stare kamienice, pomniki warszawskiej syrenki, pomnik Małego Powstańca, mosty, Belweder, Muzeum Narodowe. 

            Odwiedzając Grób Nieznanego Żołnierza, mieliśmy okazję obserwować uroczystą zmianę warty odbywającą się o każdej pełnej godzinie przez 24 godziny na dobę. Wieczna warta żołnierzy, dbająca o zachowanie godności w bezpośrednim sąsiedztwie Grobu, była wydarzeniem uroczystym i podniosłym. Równie przejmujące było odwiedzenie Powązek, najstarszego cmentarza w Polsce, miejsce pochówku wielu wybitnych Polaków. W Alei Zasłużonych odwiedziliśmy groby gen. Kuklińskiego, K. Górskiego, zaś w Kwaterze Brzozowych Krzyży miejsce pochówku "Zośki", "Rudego" i "Alka", bohaterskich harcerzy walczących i ginących w obronie naszej Ojczyzny.

            Niewątpliwą atrakcją były Łazienki Królewskie, rozległe tereny parkowe, założone w XVII w. przez króla St. Augusta Poniatowskiego. Spacerując przez piękne alejki, zobaczyliśmy wiele cennych rzeźb i pomników, np. Fryderyka Chopina, Jana III Sobieskiego, Józefa Piłsudskiego, ale także Amfiteatr i Pałac na Wodzie z niezwykłą kolekcją dzieł malarskich. Spotkaliśmy również zwierzęcych mieszkańców Łazienek, np. pawie, wiewiórki, ptaki. 

            Ponadto zwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki, drugi pod względem wielkości budynek w Warszawie. Wjazd windą na taras widokowy pozwolił nam obejrzeć niezwykłą panoramę naszej stolicy. 

            Jednak większość uczestników naszej wycieczki zachwycała się architekturą i funkcjonalnością Stadionu Narodowego im. K. Górskiego w Warszawie. Poza samą areną mieliśmy sposobność obejrzenia szatni i łazienek sportowców, miejsc dla komentatorów sportowych, pomieszczenia konferencyjnego czy parkingu. 

            Kulminacyjnym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy z nas mógł zapoznać się w wystawami dotyczącymi najnowszych zdobyczy nauki i techniki lub doświadczać różnych eksperymentów z interesujących nas dziedzin życia albo uczestniczyć w spektaklu robotocznym. Niezapomnianym doświadczeniem było spotkanie z robotami, które dzięki sztucznej inteligencji potrafią odpowiadać na pytania zwiedzających. 

            Organizator wycieczki, nasz przewodnik, p. Piotr, przygotował dla nas dodatkowe atrakcje. Był to przejazd metrem czy odwiedzenie Złotych Tarasów. Dzięki kierownictwu przewodnika poznaliśmy nie tylko fakty historyczne dotyczące historii Warszawy, ale także ciekawostki i różne anegdoty na temat miejsc czy postaci. P. Piotr z pasją i zaangażowaniem odpowiadał na wszystkie nasze pytania. 

            Wycieczka do Warszawy była dla nas wspaniałą lekcją historii podaną w atrakcyjnej formie oraz lekcją odkrywania i zastanawiania się nad postępem nauki. To także lekcja pokonywania swoich słabości, uczenia się odwagi i samodzielności, liczenia się z potrzebami innych, integrowania się i zabawy. Radośnie przeżyty czas zostanie przez nas zapamiętany na długie lata. 

            J. Hajsig    

          • Sukces recytatorski

          • Corocznie w naszej szkole odbywa się Szkolny konkurs recytatorski stanowiący eliminacje do etapu gminnego. 

            Udział w konkursie recytacji to wielkie wyzwanie związane z wieloma godzinami pracy nad tekstem, jego interpretacją i pomysłem na zachwycenie słuchaczy i jury. Poziom prezentacji naszych uczniów był bardzo wysoki, efekty pracy  spektakularne.  Zachwyt młodych słuchaczy, ich oklaski oraz słowa uznania organizatorów konkursu to niezaprzeczalna nagroda dla recytatorów za włożony wkład pracy i zaangażowanie.

            W kategorii klas I-III trzecioklasista, Karol Maroń,  zdobył I miejsce. 

            W kategorii klas IV-VII najlepiej zaprezentowała się Katarzyna Szymanek, tym samym zdobywając I miejsce. Nasza uczennica na przesłuchaniu w Domu Kultury w Koszęcinie otrzymała III miejsce. Szóstoklasistka przedstawiła dwa teksty: fragment książki Grzegorza Kasdepke pt. "Rózga" i wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. "Żal". Kasi serdecznie gratulujemy, życząc powodzenia w etapie powiatowym.

            W tej samej grupie wiekowej wystąpiły także Milena Szromik, zdobywczyni II miejsca w szkolnym etapie i Lena Baron, zdobywczyni III miejsca, również w etapie szkolnym. Piątoklasistki reprezentowały naszą placówkę w Koszęcinie. 

            Uczestnikom konkursu życzymy dalszych sukcesów. Zachęcamy także pozostałych uczniów do udziału w tym konkursie w przyszłym roku szkolnym.                                                                                                                     

            J. Hajsig

          • Turniej piłki nożnej o Puchar Tymbarku

          • W dniach 15-17.04.2024r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXIV edycji turnieju piłki nożnej o Puchar Tymbarku. W tym roku został pobity rekord frekwencji zapisanych drużyn w powiecie lublinieckim - 44 zespoły. Turnieje odbyły się dla chłopców i dziewcząt w trzech kategoriach wiekowych: U-8, U-10, U-12.

            Szkoła z Rusinowic wystawiła 3 składy, które uplasowały się na następujących miejscach:

            U-10 chłopcy (Borys Just, Karol Maroń, Natan Lisoń, Fabian Pierz, Natan Wojsa, Beniamin Wywiał, Szymon Mazur, Alan Janta, Bartosz Sowa) - II miejsce / 12 zespołów

            U-12 chłopcy (Aleksander Szaforz, Jakub Maroń, Sebastian Myland, Borys Pietrek, Patryk Waloń, Mateusz Sowa) - IV miejsce / 15 zespołów

            U-12 dziewczyny (Lena Baron, Lara Czornik, Barbara Konopka, Milena Szromik, Nadia Wręczycka, Otylia Piątkowska) - III miejsce / 6 zespołów.

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • 21.03.2024r. z okazji I Dnia Wiosny uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami spotkali się na boisku piłkarskim, na którym rozegrali międzyklasowe mecze piłki nożnej. Turniej rozegrany został w trzech kategoriach wiekowych:

            - kat. I (kl. I, II)

            - kat. II (kl. III, IV)

            - kat. III (kl. V, VI, VII)

          • Legenda o warszawskim Bazyliszku

          • Czwartoklasiści, w ramach lekcji j. polskiego, przygotowali inscenizację legendy o warszawskim Bazyliszku. Projekt był podsumowaniem wiedzy o teatrze oraz legend polskich.

            Praca grupowa wypadła bardzo dobrze. Na uwagę zasługiwała gra aktorska, charakteryzacja, rekwizyty, ruch sceniczny i scenografia. Zadanie było wymagające, jednak jego realizacja przerosła oczekiwania. Aktorom gratuluję sukcesu scenicznego. Wszystkim zaangażowanym w realizacje projektu - dziękuję.                                        J. Hajsig

          • Mistrz głoskowania

          • W bieżącym roku szkolnym został przeprowadzony Szkolny konkurs głoskowania. Do etapu szkolnego zakwalifikowało się czternaścioro uczniów, zwycięzcy z poszczególnych klas.

            Poziom głoskowania okazał się wysoki, co potwierdziły dwie dogrywki, które zadecydowały o wynikach. 

            Tytuł Szkolnego Mistrza Głoskowania uzyskali Bartosz Okoń oraz Milena Szromik. Jury konkursu przyznało także tytuł Pierwszego Wicemistrza - Lenie Baron, zaś tytuł Drugiego Wicemistrza - Filipowi Mazurowi. 

            W etapie szkolnym brali udział: Filip Poloczek, Iga Wywiał, Maciej Kotwin, Borys Pietrek, Milena Murgot, Maja Wit, Magdalena Koza, Natan Wojsa, Karol Maroń, Tobiasz Maroń.

            Zwycięzcom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.                                          J. Hajsig

          • Wycieczka do Kaliny

          • W dniu 11 marca 2024 r. dla uczniów klas 1-3 naszej szkoły został zorganizowany wyjazd do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Kalinie. Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali pogadanki o ciekawostkach dotyczących Parku Krajobrazowego "Lasy nad Górną Liswartą", oglądali zdjęcia zwierząt mieszkających w lesie, rozpoznawali gatunki roślin i drzew, a także mieli możliwość wspólnego grania w gry przyrodnicze, rozwiązywania krzyżówek i wykreślanek.

            Ciekawym punktem programu było zwiedzanie przyrodniczej ekspozycji oraz oglądanie filmików z fotopułapki. Dzieci uczestniczyły również w spacerze krajobrazowym, którego celem był Diabelski Kamień oraz Staw Olszynka.

            Uczniowie, na pamiątkę uczestnictwa w zajęciach, otrzymali upominki - figurki gipsowych zwierząt. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze. Dzieci chętnie brały udział we wszystkich przygotowanych dla nich atrakcjach i poszerzali swoją wiedzę na tematy przyrodnicze.

      • Kontakty

        • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rusinowicach
        • Kontakt - szkoła Sekretariat: 517 375 744 Dyrekcja: 517 351 280 Pokój nauczycielski: 728 874 677 Kontakt - przedszkole Nauczyciele: 502 528 681 Obsługa kuchni: 505 146 621
        • ul. Lompy 18 42-700 Rusinowice Poland
        • Cezary Nowicki inspektor@odocn.pl tel. 602762036
      • Logowanie