• Międzyklasowe turnieje sportowe

          • Dnia 21.11.2023 r. rozpoczęła się tegoroczna edycja międzyklasowych turniejów z różnych dyscyplin sportowych. Turnieje odbywają się w dwóch kategoriach wiekowych:

            - klasy młodsze: III, IV

            - klasy starsze: V, VI, VII

            Uczniowie poszczególnych klas rywalizować będą ze sobą w różnych dyscyplinach do końca maja 2024 r. W czerwcu zostaną podsumowane punkty i wyłoniona zostanie mistrzowska klasa roku szkolnego 2023/2024.

            Pierwszy turniej rozegrany został z siatkówki 21.11.2023 r., podczas którego zmierzyły się ze sobą klasy starsze, dzień później klasy młodsze. Podczas turniejów emocji nie brakowało, zawodnicy dawali z siebie wszystko. W kategorii klas młodszych zwyciężyła klasa III, u starszych:

            klasa VII- I miejsce,

            klasa VI- II miejsce,

            klasa V- III miejsce.

            Najlepszym zawodnikiem turnieju w kategorii klas młodszych został: Karol Maroń, natomiast w kategorii klas starszych: Szymon Pietrykowski.

          • „DZIECIAK SMART – Spostrzegawczy, Mądry, Aktywny, Rezolutny i Twórczy”

          • Informacja o rozpoczęciu rekrutacji do projektu pn: „DZIECIAK SMART – Spostrzegawczy, Mądry, Aktywny, Rezolutny i Twórczy”, realizowanego                           w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, PRIORYTET FESL.06: Fundusze Europejskie dla edukacji, DZIAŁANIE 6.1: Edukacja przedszkolna, TYP: Wsparcie edukacji przedszkolnej poprzez organizację zajęć dodatkowych oraz doposażenie.

                       

                        W dniach od 27 listopada 2023 r. do 15 grudnia 2023 r. w Przedszkolach publicznych, wchodzących w skład Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Koszęcinie, Strzebiniu, Sadowie i Rusinowicach, przeprowadzona zostanie rekrutacja do projektu pn: „DZIECIAK SMART – Spostrzegawczy, Mądry, Aktywny, Rezolutny i Twórczy”.

                        Zgodnie z założeniami, złożonego przez Gminę Koszęcin w czerwcu 2023 r. do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, w ramach naboru nr FESL.06.01-IZ.01-019/23, wniosku o dofinansowanie projektu, zajęcia dodatkowe w przedszkolach powinny się odbywać od 2 stycznia 2024 roku. Nie posiadamy w tym momencie informacji, kiedy rozstrzygnięty zostanie w/w nabór i czy Gmina Koszęcin otrzyma dofinansowanie projektu, jednak w myśl zapisów wniosku o dofinansowanie, zobligowani jesteśmy przeprowadzić rekrutację do projektu.

                        Jeśli Gmina Koszęcin nie otrzyma dofinansowania, projekt nie będzie realizowany, a złożone przez Rodziców/Opiekunów Prawnych dokumenty rekrutacyjne zostaną komisyjnie zniszczone. Jeśli natomiast otrzymamy dofinansowanie w terminie późniejszym, realizacja zajęć dodatkowych zostanie przesunięta, o czym będziemy na bieżąco informować.

          • Światowy Dzień Życzliwości

          • 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele mieli okazję napisać kilka miłych słów osobom, które darzą sympatią. Na szkolnym korytarzu pojawiły się karteczki z życzeniami i pozdrowieniami, które wprawiły w dobry nastrój wszystkich odbiorców.

          • Dzień Niepodległości

          • Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości odbyły się w piątek 10 listopada i miały charakter szkolnych zawodów sportowych. Uroczystość rozpoczęła się utworzeniem flagi Polski przez uczniów ubranych na biało-czerwono oraz odśpiewaniem hymnu. Chwilę później nastąpiła wspólna rozgrzewka przy rytmicznych dźwiękach muzyki, po czym uczniowie klas I i II wzięli udział w biegu sztafetowym. Klasy III-VI mogły sprawdzić swoje możliwości w grze zespołowej „Dwa ognie”, a reprezentacja szkoły zmierzyła się z nauczycielami na czele z Panią Dyrektor w meczu piłki siatkowej. Tegoroczna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była nietypowa, ale wszyscy dumnie reprezentowali polskie barwy i zawody dostarczyły wszystkim uczestnikom sporej dawki energii i uśmiechu.

          • Bal Wszystkich Świętych

          • We wtorek 31 października odbył się Bal Wszystkich Świętych. Rozpoczął się on nabożeństwem w kościele w Rusinowicach, po nim odbyła się procesja do Ośrodka Rehabilitacyjnego a tam reszta atrakcji. Nasi uczniowie licznie przybyli na bal przebrani za świętych i błogosławionych przypominając sobie ich życie. W balu uczestniczyły także dzieci i młodzież z naszego Ośrodka razem z ks. Kazimierzem Tomasiakiem. Był to czas nie tylko świetnej zabawy ale również integracji z podopiecznymi Ośrodka.

          • Konkurs Wiedzy Biblijnej

          • 26.10.2023r. odbył się w naszej szkole XXIX Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej dla klas IV - V szkół podstawowych. W etapie szkolnym wzięło udział 5 uczniów. Do drugiego przeszły 3 uczennice klasy V:

            Barbara Konopka – miejsce I

            Lara Czornik - miejsce II

            Otylia Piątkowska - miejsce III

            Kolejne zmagania już 30 listopada w Lublińcu.

            Życzymy dalszych sukcesów.

          • Dzień Chłopaka w klasie VII

          • 28 września 2023r. uczniowie kasy siódmej wyruszyli rowerami na piknik klasowy. W tym dniu świętowali w wyjątkowy sposób dzień Chłopaka.

            Podziwialiśmy piękno Rusinowic i okolicznych miejscowości. Przejechaliśmy trasę: Rusinowice, Wierzbie, Sadów. W rusinowickim lesie zatrzymaliśmy się na piknik i zabawy integracyjne oraz wręczenie chłopakom prezentów. Niedaleko miejsca postoju znajdował się krzyż, przy którym wkopano kamień upamiętniający przejście trąby powietrznej, zatrzymaliśmy się tam na chwilę refleksji. Następnie polnymi drogami dojechaliśmy do Wierzbia, gdzie podczas krótkiego spaceru podziwialiśmy piękny zabytkowy pałac. Po zregenerowaniu sił przejechaliśmy do Sadowa, a stamtąd do Rusinowic. Wszyscy w trakcie wycieczki spisali się wzorowo. We wspaniałej atmosferze wróciliśmy do naszych domów.

          • Lekcje języka polskiego z bohaterami książek

          • Omawianie lektur szkolnych w klasie IV i VII wyzwoliło ciekawe pomysły, które zaproponowane przez nauczyciela, a zmodyfikowane przez uczniów, stały się okazją do zaprezentowania różnych talentów uczniowskich.

            Siódmoklasiści przedstawili II część "Dziadów" Adama Mickiewicza w formie inscenizacji, którą zaprezentowali piątoklasistom. Refleksja nad życiem, rady i pouczenia zjaw pojawiających się na dziadach, okazują się nadal uniwersalnymi prawdami i wartościami świadczącymi o naszym człowieczeństwie. 

            Czwartoklasiści wcielili się w role bohaterów książki Jana Brzechwy "Akademia Pana Kleksa". Prezentacja plastyczna postaci połączona z przebraniem się stała się oryginalną galerią baśniową. Poza Ambrożym Kleksem czy  Adamem Niezgódką znalazła się Królewna Żabka i Królewna Śnieżka z krasnoludkami, dziewczynka z zapałkami, król wilków, szpak Mateusz, Reks z Psiego Raju, doktor Paj Chi Wo, Filip Golarz oraz sam autor, Jan Brzechwa.

          • Wycieczka międzyklasowa

          • 9 listopada 2023 r. piątoklasiści i czwartoklasiści pod opieką p. Jolanty Pilarskiej, p. Joanny Bieńko,  p. Eweliny Plazy i p. Joanny Hajsig wyjechali do Częstochowy na spektakl teatralny pt. "Akademia Pana Kleksa". Adaptacja sceniczna utworu Jana Brzechwy została przedstawiona w wersji musicalowej przez Zespół Sceny Polskiej Teatru z Czeskiego Cieszyna w reżyserii Katarzyny Deszcz. Niewątpliwym atutem tego wesołego, dynamicznego, roztańczonego i muzycznego wydarzenia była kolorowa scenografia, efekty specjalne i interakcja aktorów z publicznością. 

            Przedstawienie niejednokrotnie zaskakiwało młodego widza i zachęcało do wspólnej zabawy i dialogu. Zainteresowanie sztuką było widoczne na twarzach dzieci i słyszalne w gromkich okrzykach, kiedy odpowiadały na pytania Ambrożego Kleksa czy tłumaczyły mowę szpaka Mateusza. Uważni czytelnicy opowieści Brzechwy mogli rozpoznać także innych bohaterów utworu, np. golarza Filipa, doktora Paj Chi Wo czy Alojzego Kukuryka. Spotkanie sceniczne z lekturą to świetna lekcja polskiego, lekcja teatralna i lekcja spotkań z przyjaciółmi, na których każdy znajdzie coś dla siebie - wspomnie- nia, fantazję, refleksję lub odkryje coś nieprzewidywalnego.                                                                         

            J. Hajsig i E. Plaza

          • Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami

          • 7 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie piątoklasistów z przedstawicielami Jednostki Terenowej KRUS-u w Lublińcu, na którym P. Antonina Witczak przybliżyła wiedzę na temat bezpiecznego używania niebezpiecznych substancji.

            Warsztaty uświadomiły młodzieży, iż z wszelkimi substancjami chemicznymi należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Ważne jest także czytanie ulotek i rozpoznawanie piktogramów na etykietach. Ponadto w gospodarstwach rolnych i przydomowych należy właściwie składować i zabezpieczać chemikalia. Podkreślono, iż życie i zdrowie jest najważniejsze, dlatego każde spotkanie podnoszące świadomość w zakresie przeciwdziałania wypadkom czy ochrony zdrowia jest bezcenne. 

            Aktywność i zaangażowanie uczniów zostały nagrodzone - P. Paweł Szczepkowski, Kierownik JT KRUSU-u w Lublińcu - przeprowadził losowanie niezwykle cennych i licznych nagród, które były dla nas wielkim zaskoczeniem. Otrzymane przez uczniów niespodzianki wpłyną na podniesienie poziomu bezpieczeństwa naszych klasowych wycieczek i wyjazdów. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem złożonym Gościom przez Panią Dyrektor, Sabinę Lerche-Brodacką.                                               

                                                                                                                                              J. Hajsig    

      • Kontakty

        • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rusinowicach
        • Kontakt - szkoła Sekretariat: 517 375 744 Dyrekcja: 517 351 280 Pokój nauczycielski: 728 874 677 Kontakt - przedszkole Nauczyciele: 502 528 681 Obsługa kuchni: 505 146 621
        • ul. Lompy 18 42-700 Rusinowice Poland
        • Cezary Nowicki inspektor@odocn.pl tel. 602762036
      • Logowanie