10 września 2024 r. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w festynie dla szkół podstawowych zorganizowanym przez samorząd Gminy Koszęcin pod przewodnictwem Pani Wójt, Anny Korzekwy-Wojtal.
Piknik miał na celu propagowanie wiedzy dotyczącej pracy służb mundurowych, czyli policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, straży ochrony kolei, straży granicznej, harcerzy. Uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć pokaz umiejętności i wyszkolenia koni policyjnych oraz psów a także pooglądać sprzęt, którym posługują się w pracy mundurowi. Stanowiska pokazowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Przedsięwzięcie było także wspaniałą okazją do integrowania się młodzieży i kadry szkolnej.
Wychowawcy klas IV-VIII
Mundurowi dzieciom
- 5
Sprzątamy nasz mały świat!
- 57
W dniach 19 – 20 września nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2024” organizowanej także przez Gminę Koszęcin. Uczniowie propagowali idee dbania o środowisko. Maszerując z transparentami w ekologicznym happeningu, przypominali mieszkańcom Rusinowic, jak duże znaczenie ma czystość naszej małej ojczyzny. Ponadto uczniowie posprzątali ulice i miejsca publiczne naszej wioski.
Wychowawcy klas I-VIII
Dzień Kropki w klasie I
- 13
W poniedziałek uczniowie klasy I świętowali „Dzień Kropki”. Podczas zajęć dzieci oglądały film o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie i odkryła swój talent. Dzięki tej historii, kilkanaście lat temu, powstała tradycja "Międzynarodowego Dnia Kropki", który obchodzony jest 15 września. Jest to święto kreatywności, odwagi i dobrej zabawy. W tym dniu uczniowie ubrali się w stroje z motywem kropki, wykonali „kropkowe” zadania oraz stworzyli piękne, „kropkowe” prace plastyczne.
M. Ledwoń
Dzień Kropki w klasie II
- 5
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki uczniowie klasy 2 mieli wyjątkową okazję odkrywać i prezentować swoje różnorodne talenty w klasie. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi umiejętnościami sportowymi, prezentując akrobacje z piłką, skakanką, hula-hop oraz podbijanie piłeczki pingpongowej. Pokazały również swoje zdolności artystyczne :grając na waltorni, malując, konstruując z klocków LEGO i tworząc gniotki.Na zajęciach uczniowie poznali inspirującą bohaterkę książki pt. Kropka - Vashti, która dzięki swojej odwadze odkryła swój talent. Jej historia stała się inspiracją dla wielu dzieci. W trakcie zajęć uczniowie rozwiązywali różnorodne zadania: zbierali kropki, wymyślając kod za pomocą strzałek, rysowali linie, łącząc wszystkie kropki ze sobą, oraz zastanawiali się, co można stworzyć z papierowego koła.Uczestnicząc w tym święcie kreatywności, uczniowie wykazali się odwagą i pomysłowością. Ten dzień dostarczył im wiele radości, ponieważ każdy miał okazję pokazać, że ma w sobie jakiś talent.
M. Richter
Ślubujemy...
- 30
W poniedziałek, 2 września, w naszej szkole odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego 2024/2025. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym pw. Znalezienia Krzyża Świętego i św. Katarzyny w Rusinowicach. Następnie w hali sportowej miała miejsce akademia, podczas której uczniowie klas starszych pożegnali wakacje oraz serdecznie powitali szkołę, a w szczególności uczniów klasy pierwszej, dla których był to niezapomniany dzień. Po akademii odbyło się uroczyste ślubowanie, po którym pani Dyrektor Sabina Lerche - Brodacka dokonała pasowania wszystkich pierwszoklasistów. Na zakończenie pierwszaki otrzymały dyplomy oraz rożki obfitości przygotowane przez rodziców.
M. Ledwoń
E. Plaza
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego
Zapraszamy rodziców i uczniów na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025, które odbędzie się w naszej szkole 2 września według następującego harmonogramu:
9.00 Msza św. w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego i św. Katarzyny
w Rusinowicach.10.00 Akademia oraz pasowanie uczniów klasy I w hali sportowej.
Ponadto prosimy Rodziców pierwszoklasistów o dostarczenie do szkoły podpisanych rogów obfitości przed Mszą św.
Zaproszenie dla Uczniów klas 4-8
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów z klas IV-VIII, którzy chcieliby wziąć udział w akademii z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2024/25 na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 22 sierpnia (czwartek) o godz. 10 w sali numer 7.
M. Ledwoń
E.Plaza
Zebranie z Rodzicami Pierwszaków
Serdecznie zapraszam Rodziców przyszłych pierwszoklasistów na zebranie organizacyjne, które odbędzie się 29 sierpnia 2024 roku o godz. 16.30 w sali numer 7 (pierwsze piętro).
M. Ledwoń
Wyprawka pierwszoklasisty
Drodzy Rodzice Pierwszoklasistów,
poniżej zamieszczamy informację dotyczącą wyprawki dla uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Rusinowicach. Znajdziecie tu Państwo listę potrzebnych rzeczy, w które powinien być wyposażony każdy uczeń klasy pierwszej:
- 2 zeszyty w wąskie linie (32 kartkowe)
- 3 zeszyty w kratkę (32 kartkowe)
- 2 bloki rysunkowe (białe, format A4)
- 1 blok rysunkowy (kolorowy, A4)
- 1 papier kolorowy
- 2 bloki techniczne (białe, format A4)
- 2 bloki techniczne (kolorowe, format A4)
- farby plakatowe
- kubek na wodę
- pędzle z cienkim i grubym włosiem (2-3 szt.)
- plastelina
- pastele olejne
- kredki świecowe
- 2 teczki z gumką
- 1 skoroszyt
- 1 opakowanie białej gliny samoutwardzalnej (400-500g)
- okładki na książki
Wyposażenie piórnika:
- 2 ołówki
- kredki
- temperówka (zamykana, z pojemniczkiem)
- linijka
- gumka do ścierania
- klej w sztyfcie oraz tubce typu magic
- nożyczki
Dodatkowo:
- strój gimnastyczny w podpisanym woreczku (biała koszulka, ciemne spodenki/getry)
- obuwie zmienne z jasną podeszwą
- strój galowy na uroczystości szkolne (granatowe lub czarne spodnie/spódniczka, biała koszula/bluzka)
-rożek obfitości na rozpoczęcie roku szkolnego
Prosimy, aby wszystkie materiały plastyczne i przybory były podpisane imieniem i nazwiskiem ucznia.
Zakończenie roku szkolnego
- 48
21 czerwca 2024r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego.
Tego dnia, po uroczystej mszy świętej, w hali odbyła się część oficjalna, czyli akademia szkolna, na której zaprezentowali się uczniowie poszczególnych klas. Tematem wybranych utworów były oczywiście wakacje i przygoda. Ważnym i podniosłym punktem programu - dla całej społeczności szkolnej - było pożegnanie naszych Księży; Księdza Proboszcza Franciszka Koeniga i Księdza Wikarego Patryka Gawłowskiego. Naszym drogim Księżom dziękowaliśmy za duchowe przewodnictwo i wszelkie dobro, jakich doświadczyliśmy w czasie długoletniej posługi kapłańskiej w naszej placówce. Do podziękowań dołączyła się Rada Rodziców naszej szkoły.
Po części artystycznej nadszedł moment, na który czekali najlepsi uczniowie otrzymujący świadectwa z wyróżnieniem. Z rąk Pani Dyrektor Sabiny Lerche-Brodackiej otrzymali nagrody, dyplomy i wzorowe cenzurki. Po rozdaniu wyróżnień Pani Dyrektor oficjalnie ogłosiła, iż rok szkolny 2023/2024 został zakończony.
J. Hajsig
Wakacje w gminie Koszęcin
Wycieczka rowerowa
- 38
Dnia 12.06.2024 r. uczniowie klasy VI i VII wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę rowerową do leśnego źródełka w Krywałdzie. Po dotarciu na miejsce mieliśmy okazję spotkać leśników, którzy opowiedzieli krótką historię o zwiedzanym miejscu. Następnie uczniowie przystąpili do poszukiwania patyków potrzebnych do rozpalenia ogniska i pieczenia kiełbasek. Po wspólnym posiłku był krótki spacer wzdłuż rzeki, a najodważniejsi nawet weszli do wody, pomimo niesprzyjającej pogody. Przygoda zakończyła się zwiedzeniem ukrytego w lesie bunkra i wejściem na ambonę. Wszyscy wrócili do domu uśmiechnięci i zadowoleni :)
IV Powiatowy Konkurs Profilaktyczno – Przyrodniczy
- 1
11 czerwca p. Dyrektor Sabina Lerche – Brodacka wręczyła uczniom nagrody i wyróżnienia za udział w IV Powiatowym Konkursie Profilaktyczno – Przyrodniczym „Pamiętam o niezapominajce! Żyję w harmonii z przyrodą.” W kategorii klas I-IV pierwsze miejsce zdobyła Oliwia Rogocz, a wyróżnienia otrzymali: Piotr Kowolik, Paweł Kurzac i Dawid Szymanek. Wszystkim uczniom dziękujemy za udział, serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
DZIEŃ PUSTEJ KLASY - MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO EDUKACJI NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
- 31
7 czerwca 2024r. uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" mającej na celu sprawić, aby klasy były puste, po to, by promować edukację terenową, czyli najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie.
Tego dnia uczyliśmy się w plenerze. Pomieszczenia szkolne zamieniliśmy na boiska, trawniki i skwerki, by przekonać się, że uczyć można się w otoczeniu przyrody. Piękna pogoda sprzyjała aktywności fizycznej i miłej atmosferze nietypowych zajęć. Zieleń trawy, szum drzew czy śpiew ptaków pełniły funkcje odstresowujące. Okazało się, że nauka "pod chmurką" była nie tylko radosna, ale też efektywniejsza; wzrosło zaangażowanie do pracy oraz chęć podjęcia wysiłku przez dzieci.
Wszystkich Uczestników Projektu zachęcamy do podejmowania innych form aktywności na świeżym powietrzu, nie tylko w szkole, ale też w domu. Przed nami okres wakacyjny - wyjazdy w góry czy nad morze, spacery w lesie i w parku - pozwalający na edukowanie się na łonie przyrody. Warto pamiętać, iż edukacja w przyrodzie jest dla każdego.
Dziękujemy Nauczycielom za ciekawe pomysły lekcyjne.
J. Hajsig
Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy
W kwietniu odbyły się XIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci oraz V edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Organizatorem ww. konkursów była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a współorganizatorami Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wśród osób nagrodzonych znaleźli się uczniowie z naszej szkoły, którym serdecznie gratulujemy.
Wycieczka klas I-III
- 58
4 czerwca uczniowie klas 1-3 spędzili aktywnie czas w sali zabaw "Lemon" w Blachowni.
Z ogromnym entuzjazmem i niesamowitą energią dzieci korzystały z dostępnych w sali różnorodnych atrakcji: torów przeszkód, trampolin, zjeżdżalni, zjazdów na pontonach, tyrolki, ścianek wspinaczkowych, boiska do piłki. Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika, w którym można było odpocząć i poczęstować się smacznymi przekąskami.
Pomimo zmęczenia, po trzygodzinnej intensywnej zabawie, uczniowie z żalem opuszczali to wspaniałe miejsce.
A. Wywiał
Pokazy doświadczeń dla młodszych kolegów
- 22
28 maja nasi naukowcy z klasy 5, 6 i 7 pokazali młodszym koleżankom i kolegom różne doświadczenia. Doświadczanie, nauka poprzez zabawę jest najlepsza.
E.Plaza
Festyn Rodzinny
- 22
Dzisiejsze niedzielne popołudnie upłynęło na miłym spotkaniu przy DSW w Rusinowicach. Rada Rodziców w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rusinowicach zorganizowała Festyn Rodzinny dla uczniów i ich rodzin. Wśród wielu atrakcji był m.in. mecz rodziców z dziećmi zorganizowany przez pana Marcina Maronia oraz pana Krzysztofa Juroszka, a także możliwość skorzystania z dmuchańca. Animatorka Agata przygotowała dla najmłodszych ciekawe zabawy i konkurencje z rodzicami, które dostarczyły wielu wrażeń. Oprócz tego, na wszystkich uczestników festynu czekały pyszne owoce, napoje, ciasto i kawa. W dniu festynu odbył się również turniej szachowy pod przewodnictwem pana Dominika Matuska oraz pana Krzysztofa Juroszka.
Wizyta w bibliotece
- 3
22 maja uczniowie klasy II wybrali się do Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Rusinowicach. Celem wyjścia było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz wyrabianie nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki.
Dzieci brały aktywny udział w przygotowanych zajęciach. Z dużym zainteresowaniem wysłuchały baśni "Piękna i bestia" i znakomicie odpowiadały na pytania dotyczące jej treści. Nie zabrakło również ciekawych zabaw i zadań, w których szczególną rolę odgrywała książka.
Na pamiątkę wizyty w bibliotece każdy uczeń otrzymał piękną zakładkę, która będzie mogła towarzyszyć mu w czytelniczych przygodach.
Pani Bibliotekarce dziękujemy za miłe spotkanie i poświęcony nam czas.
A. Wywiał
Wycieczka szkolna nad Morze Bałtyckie 13-17 maja
- 128
Pozwólcie, że króciutko o tych dniach opowie nam Leniwa Krewetka, którą poznaliśmy w płytkiej morskiej wodzie.
Poniedziałek – po przybyciu do ośrodka „Panorama” zjedli obiad i po zakwaterowaniu przyszli pierwszy raz na plażę. Wtedy się poznaliśmy. Jacy fajni i radośni młodzi ludzie! Niektórzy morsowali, brrr…
Wtorek – pojechali do Gdyni zwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej, wnętrze okrętu „Błyskawica”. Poznawali prawa przyrody w Centrum Nauki Eksperyment. Jeszcze było im mało, więc pojechali pospacerować po molo w Sopocie.
Środa – jak ten czas szybko leci! Niektórzy mnie obudzili przychodząc na wschód słońca. Po śniadaniu poszli zobaczyć przekop Mierzei Wiślanej. Cierpliwie obserwowali wpłynięcie barki rzecznej do portu. Trochę to trwało… Nareszcie przyszli do mnie. Było ciepło, więc zabawom, zawodom sportowym, kąpielom w morzu nie było końca. Potem poszli na ognisko i kiełbaski.
Czwartek – pojechali do Krynicy Morskiej. Weszli na blizę czyli latarnię morską, z której zobaczyli jednocześnie Zalew Wiślany i Zatokę Gdańską. Mówili, że woda różniła się kolorem. Ciekawe dlaczego? W tym dniu była najlepsza atrakcja, czyli park linowy. Każdy mógł wybrać sobie trasę wśród drzew, lin i tyrolek. O mały włos, a wszyscy uciekliby na drzewa, ponieważ przez park przebiegały dziki. Wieczorem przyszli się ze mną pożegnać i obserwować zachód słońca.
Piątek – w drodze powrotnej wstąpili na zamek w Malborku. Czas kończyć, obejrzyjcie sobie zdjęcia!
Relacji wysłuchał Krzysztof Juroszek
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie