Dnia 24 marca naszą placówkę odwiedził lubliniecki poeta - Pan Edward Przebieracz, który przybył wraz z żoną. Celem spotkania było nagrodzenie uczestników III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza dla Młodzieży "O złote pióro Anioła". Specjalne wyróżnienia zdobyli uczniowie 6 klasy - Michał Fabian za wiersz pt. "Człowiek kruchy jak chleb" oraz Kacper Murgot za wiersz pt. "Być dobrym jak chleb". Wiersze chłopców znalazły się w książce z wierszami laureatów i pozostałych wyróżnionych uczestników konkursu. Serdecznie gratulujemy!
Spotkanie z poetą
Dzień Kobiet
- 12
Tradycyjnie, jak co roku, świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Chłopcy sprawili radość koleżankom z klasy, wręczając im drobne upominki i składając życzenia.
Warsztaty dla ósmoklasistów
Światowy Dzień Poezji
- 27
W ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie z Panią Iwoną Blatoń, autorką wierszy dla dzieci. Jej utwory zostały zilustrowane pięknymi obrazkami do kolorowania, co bardzo się spodobało zwłaszcza najmłodszym czytelnikom. Pani Iwona nie tylko opowiedziała nam o swojej pasji, ale - występując w roli Pani Wiosny - razem z nami rozpoczęła świętowanie nowej pory roku. Pani Iwona z radością przyjęła naszą propozycję, za co jej bardzo dziękujemy, życząc kolejnych pisarskich sukcesów.
Drugim punktem programu był szkolny konkurs recytatorski stanowiący eliminacje do etapu gminnego. Czteroosobowe jury wyłoniło z każdej kategorii zwycięzców. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Kategoria kl. 1-3
I miejsce - Julia Kowolik , II miejsce - Alan Janta, udział - Aleksander Szromik, Magdalena Kozak
Kategoria kl.4-6
I miejsce - Milena Szromik, II miejsce - Katarzyna Szymanek
Kategoria kl. 7-8
I miejsce - Marta Masoń, II miejsce - Paulina Piotrowska, udział - Amelia Sojka
J. Hajsig i A. Wywiał
Pokaz historyczny "Wrzesień 39"
- 7
8 marca odbył się pokaz historyczny dla klas I-VIII pt. „Wrzesień 39”, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła Rzeczpospolita. Grupa artystyczna Rekonstrukto przybliżyła uczniom historię wybuchu II wojny światowej. W rekonstrukcji udział brali chętni uczniowie. Zaprezentowano etos żołnierza i ułana, polskie mundury wojskowe, ekwipunek i wyposażenie, a także bezpieczne repliki broni używane podczas kampanii wrześniowej. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w warsztatach i wykazywali duże zainteresowanie wydarzeniem.
Zapraszamy na kiermasz charytatywny
Zajęcia z Robotyki dla uczniów klasy 5
Instalacja oprogramowania i synchronizacja z robotem, chłopcy wykonali piękną pracę.
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w Sadowie
- 3
W dniu dzisiejszym - 14.03.2023r. - w Szkole Podstawowej w Sadowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski. W rywalizacji udział wzięło czworo reprezentantów SP w Rusinowicach. Miło nam poinformować, że wśród laureatów Konkursu - w kategorii uczniów klas I-III znaleźli się: Staś Mynenko z kl.III (miejsce II), Martynka Pietrykowska z kl.III (miejsce III). Uczeń kl.II Alan Janta zdobył wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy naszym laureatom!
J. Pilarska
XXII Powiatowy Konkurs Ortograficzny
W marcu br. w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublińcu odbył się konkurs ortograficzny, do którego przystąpili także uczniowie naszej szkoły. Z dyktandem "zmierzyli się" - w kategorii klas IV-VI - Lena Kampa i Kacper Murgot, zaś w kategorii klas VII-VIII Anita Pietrek i Daria Pietrucha. Nasze ósmoklasistki - Daria i Anita - otrzymały wyróżnienie. Dziewczynom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
J. Hajsig
Bal karnawałowy
- 3
7 lutego - jak co roku - odbył się bal przebierańców. Zabawa przyniosła wiele radości i uśmiechu. Najmłodsi uczniowie w przepięknych i pomysłowych strojach tańczyli przy dźwiękach znanej i lubianej muzyki. Poza tańcami najmłodsi uczestniczyli w ciekawych konkursach i konkurencjach przygotowanych przez swoje wychowawczynie.
Starsi uczniowie - również poprzebierani - bawili się wspaniale. Okazało się, że nastolatkowie dobrze tańczą... Potrafią bawić się w grupie i w parze. Dobra zabawa w dobrym towarzystwie zawsze jest wspaniała... I znów się okazało, że to co dobre, za szybko się kończy.
A. Wywiał i J. Hajsig
Etap ustny Zawodów Okręgowych IV OLiJP
25 lutego 2023 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się część ustna Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych - to kolejny etap zawodów dla naszych uczennic. Tym razem konkurs miał formę ustną. Przedmiotem rozmów z komisją konkursową były wiersze Wacława Potockiego, Julii Hartwig, Piotra Sommera, Adama Mickiewicza i Anny Kamieńskiej oraz materiały bibliograficzne pomocne w odbiorze tekstów.
Daria Pietrucha "zmierzyła się" z twórczością naszego wieszcza narodowego, interpretując głosowo i omawiając bajkę A. Mickiewicza "Tchórz na wyborach", natomiast Anita Pietrek przedstawiła wiersz Julii Hartwig "Myślimy" w kontekście biograficznym i literackim autorki.
Nasze uczennice wykazały się wiedzą na temat poezji i zdolnościami interpretacyjnymi. Ich autoprezentacje zostały wysoko ocenione, co przełożyło się na zakwalifikowanie się do III etapu zawodów - Anita i Daria przeszły tym samym do części ogólnopolskiej.
Moim Uczennicom serdecznie gratuluję, życząc kolejnych sukcesów.
J. Hajsig
Wycieczka szkolna do Zwardonia 13-16 lutego 2023 r.
- 20
W dniach 13-16.02.2023r. pod opieką p. Krzysztofa Juroszka, p. Katarzyny Szymków oraz księdza Patryka Gawłowskiego odbyła się szkolna wycieczka na narty do Zwardonia. Celem wyjazdu była nauka i doskonalenie jazdy na nartach, integracja uczniów, poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej oraz podnoszenie sprawności fizycznej, a także poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. W wycieczce wzięło udział 31 uczniów, z których 14 osób rozpoczynała swoją przygodę z narciarstwem.
Dzień pierwszy-poniedziałek (13.02)
O godzinie 7:30 wyruszyliśmy autokarem z Rusinowic do Zwardonia. U celu byliśmy około godziny 11.30. Po wypakowaniu bagaży i zakwaterowaniu w pokojach zjedliśmy obiad i udaliśmy się w kierunku stoku na którym mieliśmy spędzić resztę dni. Po powrocie rozegraliśmy turniej tenisa stołowego. Następnie udaliśmy się na kolację i poszliśmy do pobliskiej wypożyczalni nart po sprzęt.
Dzień drugi- wtorek (14.02)
Dzień rozpoczęliśmy śniadaniem o 8:30 po którym przygotowaliśmy się do wyjścia na stok i pierwszych lekcji z nauki jazdy na nartach. Podzieliliśmy się na trzy grupy według umiejętności jazdy: zaawansowani, średniozaawansowani i początkujący. Pierwsze dwie grupy udały się na stok a ostatnia grupa uczyła się pod okiem instruktora na pobliskiej górce. Ćwiczenia zakończyliśmy w okolicach godziny 16.00. O 17:30 czekała na nas obiadokolacja po której była krótka przerwa, a wieczorem dla uczestników wycieczki zorganizowana była dyskoteka walentynkowa z rozdaniem walentynek. Zakończyła się ona o 21.
Dzień trzeci- środa (15.02)
Podobnie jak w dniu poprzednim rozpoczęliśmy od śniadania o 8:30 po którym wyruszyliśmy na stok. Tym razem wszystkie grupy szły razem. Grupa początkująca kontynuowała trening pod okiem instruktora na fragmencie stoku do tego przeznaczonym. Grupa średniozaawansowana razem ze swoim instruktorem doskonaliła umiejętności jazdy na nartach na stoku głównym, natomiast grupa zaawansowana doskonaliła swoją technikę wraz z wychowawcami. O 16 zakończyliśmy jazdę i wróciliśmy do ośrodka na obiadokolacje w okolicach godziny 17:30. Wieczorem zostało zorganizowane wspólne ognisko do godziny 21.
Dzień czwarty – czwartek (16.02)
Tym razem śniadanie przełożone było na wcześniejszą godzinę i nasz dzień rozpoczęliśmy o 7:30. Potem był czas na pakowanie i wyjście na stok. Podobnie jak w dniu poprzednim podzieleni na trzy grupy spędzaliśmy czas na jeździe na nartach. O godzinie 14 zakończyliśmy jazdę, oddaliśmy sprzęt i wróciliśmy do ośrodka na ostatni obiad. Następnie spakowaliśmy rzeczy do autokaru i koło 16 wyruszaliśmy w drogę powrotną, która zakończyła się o godzinie 19:30.
Lekcje z lutownicą
- 17
Na lekcjach techniki uczniowie klasy VI uczą się korzystać z lutownicy.
Nauka języka niemieckiego
Laureaci NPRCz
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny "Moja ulubiona książka. Przeczytałem. Polecam innym" Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce - Wiktoria Maruszczyk i Maja Kołaczuch (klasa 3)
2 miejsce - Maksymilian Koza (klasa 1)
3 miejsce - Julia Kowolik, Julia Dziura (klasa 3)
Gratulujemy laureatom i zachęcamy wszystkich do udziału w następnych konkursach.
O półmetku...
- 57
Nastąpił moment, kiedy uczniom klasy VI, upłynęła połowa czasu przeznaczonego na naukę w drugim etapie edukacyjnym.
Z tej okazji 20 lutego br. zorganizowaliśmy tzw. „półmetek”. Udekorowaliśmy salę i przygotowaliśmy poczęstunek. Tańczyliśmy i bawiliśmy się. Przy wspólnym stole wspominaliśmy wycieczki, zabawy i to, co utkwiło w naszej pamięci najbardziej... wieczorne rozmowy podczas wyjazdów oraz różnego rodzaju niespodziewane zdarzenia. Były wspomnienia i przemówienia. Pani wychowawczyni podsumowała wspólnie przeżyte lata, przywołała nasze sukcesy i dobre wspomnienia.
Uczniowie klasy szóstej
Ciekawa książka na lekcji historii
Najciekawsze książki historyczne przekonują, że odkrywanie historii może być ciekawe i pasjonujące. W ramach programu rozwoju czytelnictwa uczennice z klasy 8b zachęcają do przeczytania książki Anny Mieszkowskiej pt. „Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej”. Bohaterkę książki poznałyśmy na lekcjach historii, gdy omawialiśmy sytuację dzieci żydowskich podczas II wojny światowej. Zaintrygowała nas na tyle, że chciałyśmy poznać fakty z jej życia. Dlatego sięgnęłyśmy po tę biografię, gdyż prezentuje ona zweryfikowane fakty dotyczące życia bohaterki.
Uczennice klasy 8b
Troszczymy się o ptaki
- 47
9 lutego br. spotkaliśmy się w szkole, żeby wykonać karmniki dla ptaków. Jak do tego doszło? Na początku był pomysł, aby dokarmiać ptaki. Potem pojawiły się pierwsze projekty na kartce, aż wreszcie zaczęliśmy działać. Staraliśmy się być w pełni profesjonalni, a to że czasem gwóźdź wszedł krzywo… to nie koniec świata. Wykonaliśmy dziewięć karmników, które umieściliśmy przed oknami sal lekcyjnych i przedszkolnych. Nasypaliśmy karmy i czekamy na ptaki. Dziękujemy naszym Opiekunom za pomoc.
Chłopcy z klasy szóstej
Poczta Walentynkowa
Walentynki to święto zakochanych. Każdy uczeń mógł napisać kilka miłych słów lubianej czy ukochanej osobie. Listy do swoich sympatii, koleżanek i kolegów można było wrzucać do specjalnej skrzynki w ciągu całego tygodnia poprzedzającego Walentynki, następnie zostały one rozdane przez szkolny wolontariat podczas apelu.
Czytanie nie musi być nudne!
- 15
W ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa na lekcjach języka polskiego czytamy aktywnie, stosując różne formy pracy. Młodzi czytelnicy chętnie włączają się do grupowych zadań, a efektem współpracy są inscenizacje tekstów poetyckich czy odtwarzanie fragmentów utworów prozatorskich. Taka forma pracy nie tylko pozwala na wejście w rolę bohatera literackiego i utożsamianie się z jego przeżyciami, ale stanowi świetną zabawę i okazję do wyka-zania się zdolnościami aktorskimi. Intersemiotyczny przekład literatury integruje grupę i zachęca do rozwoju re-lacji rówieśniczych. Wspólna zabawa zawsze wyzwala emocje i zachęca do kolejnych działań.
Szóstoklasiści przedstawili głosową interpretację bajki Ignacego Krasickiego pt. "Koguty". Czteroosobowe zespoły zaprezentowały się w kolorowych strojach - odtwórcy głównych ról zadbali też o rekwizyty i opracowali ruch sce- niczny. Humorytyczne odczytanie utworu wprawiło nas w dobry nastrój.
Czwartoklasiści natomiast - w ramach podsumowania lektury "Mikołajek" - wcielili się w role bohaterów książki J. J. Sempego i R. Goscinnego. Autoprezentacja postaci literackiej okazała się strzałem w dziesiątkę. Zadanie to wyzwoliło inwencję twórczą. Grupa przyjaciół Mikołajka, sam Mikołajek, jego rodzice i nauczyciele "ożyli". I tak: nasza pani (Otylia) przygotowała dla swych uczniów dzienniczki, Gotfryd (Lenka) założył odlotowe wrotki, Ananiasz (Lara) - jak przystało na wzorowego ucznia - miał okulary i teczkę, Alcest (Maciek) zajadał kabanosy, Jadwinia (Marysia) miała swoją ulubioną laleczkę, Jadwinia (Milenka) zmieniła fryzurę na żółte warkoczyki, mama Mikołajka (Basia) wystąpiła w swoim ulubionym fartuchu, Ludeczka (Milenka) mająca fantastyczny strzał - przyniosła piłkę, Joachim (Kuba) założył krawat, a sam Mikołajek (Adam) wystąpił w ulubionej czerwonej bluzce i krótkich spodenkach.
Zachęcamy wszystkich do zabawy z lekturami. Omawianie lektur wcale nie musi być nudne.
J. Hajsig
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie