W dniu 23 listopada uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców wyruszyli autokarem na wycieczkę do Osikowej Doliny w Koziegłowach. Głównym celem naszej wyprawy był udział w świątecznych warsztatach rękodzieła artystycznego. Pod opieką instruktorów, dzięki oryginalnej technice, uczniowie wykonali świąteczne choinki z naturalnych wiórów drewna osikowego. Warsztaty w Osikowej Dolinie to niezapomniana lekcja tradycji połączona z możliwością rozwoju zdolności artystycznych, kreatywnych i manualnych.
Dzieci we wspaniałych nastrojach wróciły do szkoły, ciesząc się z ozdób, które samodzielnie wykonały.
M. Ledwoń
Wycieczka do Osikowej Doliny
- 30
Zabawa andrzejkowa
- 11
22 listopada w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa dla klas młodszych i klas starszych. Uczniowie pod opieką swoich wychowawców spędzili miło i radośnie swój wolny czas. Był to wieczór tańców, dobrej zabawy oraz kibicowania polskiej drużynie na mundialu w Katarze. Fani piłki nożnej mogli obejrzeć mecz Mistrzostw Świata naszej polskiej reprezentacji grającej z zespołem Meksyku, który zakończył się remisem. W szkolnej strefie kibica emocje sięgały zenitu, a okrzyki: „Polska!”, „Polska!” nie milkły.
Wychowawcy klas I-VIII
Kampania BohaterON
- 27
W dniach 14-22 listopada klasy I-III oraz IV - VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rusinowicach zaangażowały się w ogólnopolską kampanię BohaterON. Celem akcji jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski XX wieku. Projekt edukował najmłodszych uczniów, bazując na historiach Powstańców, wzmacniał poczucie tożsamości narodowej, a także postawę patriotyczną. Uczniowie podczas zajęć projektowych zapoznali się z celami kampanii, a także poznali sylwetki wybranych Powstańców i ich wspomnienia z obrony stolicy i walki z okupantem. Jeszcze przed udziałem w kampanii wybrani uczniowie klas młodszych przeczytali lekturę pt. „Asiunia” J. Papuzińskiej. Lektura była dobrym wstępem do tematyki wojennej, podczas której uczniowie mogli poznać życie ludzi w czasach wojny. W lekturze było też wspomnienie o Powstaniu Warszawskim, podczas którego uczniom została przedstawiona kampania, w której uczniowie mieli wziąć udział w czasie późniejszym. Na bazie lektury dzieci z klasy III stworzyły gry planszowe i portrety Asiuni.
Na podstawie scenariuszy, które otrzymałam, w klasach zostały przeprowadzone lekcje o tematyce historycznej. W klasach młodszych na początku uczniowie obejrzeli teatrzyk pt. „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, w klasach IV – VI wysłuchali słuchowiska „Mały – roznosiciel nadziei”, a w klasach VII – VII obejrzeli odcinek poświęcony Powstaniu Warszawskiemu na kanale youtube „Co Za Historia”. Uczniowie dzielili się informacjami dotyczącymi Powstania Warszawskiego i oglądali wybrane zdjęcia zamieszczone na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Dzieci podczas zajęć również słuchały piosenek, które towarzyszyły Powstańcom podczas walk m.in. „Warszawskie dzieci” czy „Pałacyk Michla”, a także zapisywały notatki i pracowały na kartach pracy. Na koniec rozważań uczniowie klas I-III wykonali kartki dla Powstańców oraz „Galerię małego patrioty”, a klasy IV-VIII wykonali zbiorowe prace/plakaty związane z Powstaniem Warszawskim. Prace zostały wystawione na korytarzu szkolnym.
Szkolna akcja BohaterON zakończyła się przesłaniem wpisów na stronę dumnizpowstancow.pl, w których uczniowie wyrazili swój hołd bohaterom, wdzięczność oraz podziękowali, że dzięki Nim mogą żyć, rozwijać się i rosnąć, uczyć się i bawić w wolnej Polsce.
K. Kocur
PROGRAM PROFILAKTYKI ZINTEGROWANEJ ARCHIPELAG SKARBÓW
Pasowanie na ucznia
- 37
15 listopada 2022 r. miała miejsce niezwykle ważna dla życia szkoły uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. To emocjonujące wydarzenie jest piękną, szkolną tradycją kultywowaną od wielu lat.
Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Zaprezentowali także wiedzę o właściwym zachowaniu się w szkole i dali się poznać jako młodzi patrioci kochający swoją Ojczyznę. Zadeklarowali chęć do nauki oraz pokazali umiejętność pracy w grupie, demonstrując grę na instrumentach perkusyjnych. Następnie złożyły uroczystą przysięgę ślubowania i dostąpiły zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego przez Panią Dyrektor Elżbietę Bryłę, która w dalszej kolejności złożyła dzieciom serdeczne życzenia. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali dyplomy oraz upominki od Rodziców i Wójta Gminy Koszęcin Pana Zbigiewa Seniówa.
Wszystkim Pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów.
A. Wywiał
Niezwykli "goście" w klasie pierwszej
- 15
Hodowla zwierząt to jedna z pasji dzieci, dlatego na lekcję z edukacji przyrodniczej pierwszoklasiści przynieśli zwierzątka domowe. "Gościliśmy" w klasie papużki, chomiki, żółwia i rybkę.
Celem zajęć było rozbudzenie zainteresowań przyrodniczych, poznanie wymagań i sposobów opieki nad zwierzętami, a przede wszystkim uświadomienie dzieciom, że zakup zwierzątka jest bardzo poważną decyzją, która wiąże się nie tylko z przyjemnością posiadania pupila, ale także z wieloma obowiązkami i dużą odpowiedzialnością za jego zdrowie.
Podczas zajęć dzieci z zainteresowaniem obserwowały przyniesione do szkoły zwierzęta oraz z uwagą słuchały ciekawostek, którymi dzielili się ich opiekunowie. Dzięki tej wizycie dowiedziały się m.in., jak należy dbać o zwierzątka, czym je karmić, jakie są ich ulubione zabawy. Dzieci były zachwycone i nie mogły się rozstać z tak niezwykłymi "gośćmi"!
Bardzo dziękuję Rodzicom za zaangażowanie w organizację tego wyjątkowego dnia.
A. Wywiał
Czwartoklasiści w Opolu
- 52
15 listopada 2022 r. grupa czwartoklasistów pod opieką wychowawczyni, p. J. Hajsig i p. B. Kurzac udała się do Teatru Lalki i Aktora w Opolu na spektakl teatralny pt. "Królowa Śniegu" wyreżyserowany przez T. Kaczorowskiego. Młodzi odbiorcy odkryli na nowo przesłanie utworu H. Ch. Andersena - w życiu liczy się bliskość drugiego człowieka, przyjaźń, miłość, bezgraniczne wybaczanie. Te wartości sprawiają, iż dobro zwycięża zło.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Kamienicy Czynszowej, w miejscu, gdzie mogliśmy się przenieść w czasie, zwiedzając mieszkania z lat 1890 - 1965. Zobaczyliśmy kompletne wystroje salonu, kuchni, pralni czy strychu. Uwagę przykuwały dawne urządzenia, np. pralki, gramofony, telefony, zegary czy meble: kołyski, wózki dziecięce, parawany, łóżka oraz sprzęty, np. walizka podróżna, żelazko, zastawa stołowa. Uczestniczenie w grze edukacyjnej "Ogryzek i pestka. Zero waste" uświadomiło nam, że kwestia ekologii i oszczędności oraz wykorzystywania odpadów żywnościowych była stosowana już przez naszych dziadków i pradziadków. Zdradzono nam niektóre sekrety, np. przepis na eliksir młodości.
Pobyt w Opolu był okazją do obejrzenia niektórych obiektów tego przepięknego osiemnastowiecznego miasta. Przechadzaliśmy się po Alei Gwiazd na Rynku wokół Ratusza, obejrzeliśmy pomnik Księcia Kazimierza I Opolczyka, drogowskaz z miastami partnerskimi Opola, studnię zwaną "Tajemnicą kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13". Poznaliśmy również usytuowanie niektórych obiektów, np. filharmonii, Uniwersytetu Opolskiego, poczty, kościoła "Na Górce", galerii "Solaris".
Niewątpliwą atrakcją i przeżyciem dla dzieci był przejazd pociągiem oraz obejrzenie zabytkowego budynku dworca, na którym można jeszcze zobaczyć pragotrony, czyli paletowe tablice informacyjne.
J. Hajsig
XXVIII Wojewódzki Konkurs Wiedzy Biblijnej dla klas VI-VIII
W czwartek 17.11.2022r. odbył się w naszej szkole XXVIII Wojewódzki Konkurs Wiedzy Biblijnej dla klas VI-VIII szkół podstawowych. Na etapie szkolnym uczniowie zmierzyli się z pytaniami z zakresu Ewangelii według św. Łukasza.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce: Piotr Baron z kl. VIII A - 32p.
II miejsce: Oliwier Schindler z kl. VIII A – 31p.
III miejsce: Grzegorz Spałek z kl. VI – 25p.
Osoby te przechodzą do II etapu konkursu, który odbędzie się 9 lutego 2023r.
Dziękujemy wszystkim za udział. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
K. Kocemba - Brol
BAL ŚWIĘTYCH
- 14
Uczniowie z naszej szkoły i przedszkola wraz ze swoimi rodzinami w bardzo licznym gronie wzięli udział w Balu Wszystkich Świętych, który odbył się w Ośrodku Rehabilitacyjnym pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach. Każdy uczestnik miał wybrać świętego lub błogosławionego, za którego się przebrał. Stroje przygotowane przez dzieci i ich rodziców dawały okazję do wyróżnienia się pomysłowością.
K. Kocemba - Brol
Zapoznanie z Drukarką 3D na lekcjach fizyki i matematyki
- 2
Uczniowie klas 8a i 8b mieli okazję zapoznać się z Drukarką 3D podczas zajęć fizyki, w trakcie których zaznajomili się z ogólną budową i funkcjonowaniem nowego sprzętu oraz obliczyli ilość zużytej energii elektrycznej przez drukarkę.
Klasa 6 także zapoznała się z Drukarką 3D podczas zajęć dodatkowych z matematyki, w trakcie których obliczała m. in. procenty wykonanego druku.
E. Plaza
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Miło nam poinformować, że nasza szkolna biblioteka przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 i otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 5 000 złotych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Księgozbiór wzbogacił się o 175 pozycji książkowych - nowości wydawniczych i lektur, które niebawem będą do dyspozycji naszych młodych czytelników. Część dofinansowania będzie przeznaczona na realizację działań promujących czytelnictwo wśród uczniów naszej szkoły. Biblioteka we współpracy z wychowawcami klas zorganizuje projekty, konkursy oraz inne akcje czytelnicze, mające na celu promocję czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz popularyzowanie biblioteki i czytelnictwa.
J. Pilarska
Święto Niepodległości w naszej szkole
- 27
10.11.2022r. w Szkole Podstawowej w Rusinowicach uczciliśmy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości chłopcy z klas 6, 8a i 8b przygotowali z tej okazji uroczystą akademię, która prezentowała historię Polski od chrztu Mieszka I do czasów współczesnych. Celem akademii było przybliżenie młodemu pokoleniu dokonań Wielkich Polaków, przyczyniających się do tworzenia historii i niepodległości naszej ojczyzny.
O godz. 11.11 w łączności z uczniami szkół polskich uroczyście odśpiewaliśmy hymn narodowy -„Mazurek Dąbrowskiego” w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu".
B. Kurzac
Zajęcia z drukarką 3D w ramach programu Laboratoria Przyszłości
Uczniowie klasy II podczas lekcji informatyki mieli okazję zapoznać się z drukarką 3D, którą otrzymaliśmy w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z ogólną budową, działaniem, funkcjonalnością oraz zastosowaniem drukarki 3D w praktyce. Udało się z sukcesem wydrukować pierwszy projekt 3D – brelok w kształcie dinozaura. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich uczniów.
A. Flak
I Międzyszkolny Turniej Szachowy w Kochanowicach
- 5
W dniu 6.11.20222r. reprezentacja uczniów Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Rusinowic pod opieką p. Krzysztofa Juroszka wzięła udział w I Międzyszkolnym Turnieju Szachowym w Kochanowicach. Honorowym patronatem turnieju był wójt gminy Kochanowice. W turnieju udział wzięło 26 zawodników z czterech szkół. Pojedynki przebiegały w spokojnej, przyjaznej atmosferze. Zawodnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności rywalizując z innymi graczami oraz przestrzegając zasad jakie obowiązują na oficjalnych turniejach szachowych. Turniej odbył się na przestrzeni 7 rund. Uczniowie naszej szkoły uplasowali się na miejscach:
Cezary Golenia -III miejsce
Bartosz Golenia- VI miejsce
Jakub Szaforz- VIII miejsce
Damian Gojowczyk- XV miejsce
Martin Lempke- XVI miejsce
Szymon Pietrykowski XXIII miejsce.
W klasyfikacji dla szkół Zespół Szkolno- Przedszkolny z Rusinowic zdobył II miejsce.
Organizatorem turnieju był pan Dominik Matusek.
K. Juroszek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
- 14
Dnia 7 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Nasi uczniowie przebrali się za bohaterów swoich ulubionych baśni i bajek, a nasza szkoła stała się prawdziwą Krainą Bajek. To był dzień, podczas którego dzieci miały okazję pooglądać bajki i baśnie, które oglądali ich rodzice, gdy byli mali. Były to między innymi: „Zaczarowany ołówek”, „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Czerwony Kapturek” czy „Jaś i Małgosia”. Były też bajkowe quizy i zagadki, podczas których nasi uczniowie sprawdzali znajomość bajek.
K. Kocur
Konkurs Biblijny
W czwartek 27.10.2022r. odbył się w naszej szkole XXVIII Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej dla klas IV-V szkół podstawowych. Na etapie szkolnym uczniowie zmierzyli się z pytaniami z zakresu Ewangelii według św. Łukasza rozdziały 1- 16.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce: Barbara Konopka z kl. IV - 29p.
II miejsce: Katarzyna Szymanek z kl. V – 22p.
III miejsce: Lara Czornik z kl. IV – 20p.
IV miejsce: Amelia Czok z kl. V – 19p.
Osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca przechodzą do II etapu konkursu, który odbędzie się 24 listopada 2022r.
Dziękujemy wszystkim za udział. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
K. Kocemba - Brol
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
- 35
We wtorek, 8 listopada świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z tej okazji uczniowie wszystkich klas przygotowali smaczne i zdrowe śniadania. Na talerzach królowały głównie kolorowe kanapki i pożywne przekąski. To było bardzo ciekawe doświadczenie i świetna zabawa dla wszystkich uczniów, przy okazji której uświadomiliśmy sobie, jak ważne jest codzienne, zdrowe i pożywne śniadanie.
M. Ledwoń
Ciekawa lekcja techniki
- 14
W dniu 3 listopada uczniowie klasy IV na zajęciach techniki przygotowali pyszne sałatki owocowo - warzywne.
B. Huras
Szkolne potyczki polonistyczne
- 1
Na przełomie września i października uczniowie klas starszych wzięli udział w kilku konkursach polonistycznych.
* Pierwszym z nich było X Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii", które stało się już naszą szkolną tradycją. Potyczki ortograficzne w kategorii klas IV-VI wygrał Kacper Murgot, II miejsce zajęła Lena Kampa, a III - Katarzyna Konopka, natomiast w klasach ósmych zwycięzcą został Oskar Czornik, II miejsce zajęła Daria Pietrucha, a III - Piotr Baron. W sumie czternaścioro uczniów pisało dyktando, udowadniając tym samym, że polszczyzna jest ważna i należy o nią dbać, także pod względem poprawności językowej.
* 14 października 2022 r. zaś zostały przeprowadzone - po raz pierwszy w naszej szkole - zawody I stopnia IV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych, do których przystąpiły dwie ósmoklasistki - Anita Pietrek i Daria Pietrucha. Etap ten polegał na napisaniu pracy pisemnej opartej na znajomości tekstów literackich.
* Kolejnym był Przedmiotowy Konkurs z Języka Polskiego, do którego przystąpiło jedenaścioro uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się czworo z nich: Anita Pietrek, Daria Pietrucha, Piotr Baron i Oskar Czornik, którym serdecznie gratulujemy. W konkursie oceniano umiejętności pisarskie, gramatyczne oraz wiedzę z zakresu teorii literatury. Pozostali uczestnicy to: Michał Fabian, Katarzyna Konopka, Iga Wywiał, Dominika Okoń, Amelia Sojka, Paulina Piotrowska i Paulina Wajda.
J. Hajsig
XXII Dzień Papieski
- 3
Co roku w październiku obchodzimy w Polsce Dzień Papieski, który przypomina nam o wyborze Karola Wojtyły na papieża.
Skarbem, który pozostawił nam św. Jan Paweł II jest jego życie, ale także nauczanie. Każdy Dzień Papieski ma swoje hasło. W tym roku brzmi ono: „Blask Prawdy”. Dlatego podczas katechez w klasach młodszych i starszych uczniowie dowiedzieli się co to znaczy żyć w prawdzie, dlaczego ludzie kłamią, jakie są konsekwencje kłamstwa, co to jest sumienie, jaką rolę odgrywa w życiu człowieka, jak działa sumienie, dlaczego tak ważny jest rachunek sumienia i regularna spowiedź.
K. Kocemba - Brol
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie