Jadłospis 21-25.06.2021
Jadłospis 14-18.06.2021
Jadłospis 07-11.06.2021
Nauka hybrydowa
Poniżej zamieszczamy rozkład nauki hybrydowej dla uczniów klas IV-VIII, którzy będą uczęszczać do szkoły w dniach 17-28 maja.
Uczniowie z pozostałych klas IV-VIII, których nie ma w rozkładzie danego dnia, uczą się zdalnie z domu. Podczas nauki hybrydowej uczniowie zobowiązani są do przestrzegania reżimu sanitarnego zgodnie z zaleceniami i wytycznymi. Uczniowie pozostają w wyznaczonych klasach , przemieszczanie klas w szkole zostaje ograniczone do minimum. W klasach I-III wszystkie zajęcia w dalszym ciągu odbywają się stacjonarnie.
ŚWIĘTO NARODOWE KONSTYTUCJI TRZECIEGO MAJA
Zbliża się 230 rocznica Konstytucji 3 Maja 1971 roku, uchwalonej przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego - święto narodowe zwane również Świętem Konstytucji. Doniosłość tego wydarzenia upamiętnili uczniowie klas 4-8 , wyrażając indywidualnie w konkursowych pracach plastycznych swoją wizję święta Konstytucji 3 Maja. Prace promują obchodzenie święta narodowego a także budują poczucie wspólnoty narodowej oraz popularyzują wiedzę historyczną. Gratulujemy zwycięzcom.
W kategorii klas 4-6
I miejsce: Agata Sykuła i Marta Masoń
II miejsce: Kacper Murgot
III miejsce: Grzegorz Spałek
W kategorii klas 7-8
I miejsce: Magdalena Kocyba
II miejsce: Sara Zymeła i Łukasz Brol
III miejsce: Emilia Dulska i Natalia Szajer
Szkolny Konkurs Graficzno - Fotograficzny dla Klas IV, VI-VIII "Moda na czytanie"
- 8
W związku ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich zorganizowano w naszej szkole SZKOLNY KONKURS Graficzno – Fotograficzny pod hasłem „Moda na czytanie” na pracę plastyczną lub opracowaną komputerowo albo zdjęcie z książką w tle. Celem tych działań była promocja czytelnictwa. W ramach naszych działań zrealizowano filmik pokazowy i przygotowano prezentację prac uczniowskich.
Na konkurs wpłynęły w sumie 83 prace (kl. 4 – 8, kl. 6a - 14, kl. 6b – 27, kl. 7 – 15, kl. 8- 19). Prace oceniało Jury, w skład którego weszli wychowawcy klas starszych oraz samorządy klasowe. Organizatorem konkursu była p. Joanna Hajsig.
Wyniki konkursu „Moda na czytanie”
I miejsce – Oskar Czornik, kl. 6b
II miejsce – Anita Pietrek, kl. 6a, Przemysław Pietrek, kl. 8
III miejsce – Grzegorz Spałek, kl. 4
Wyróżnienia
Milena Wręczycka, kl. 7, Maciej Tyrol, kl. 7, Amelia Sojka, kl. 6b, Damian Gojowczyk, kl. 6a, Zuzanna Zymela, kl. 4, Dominika Garbacz – kl. 8 Kacper Murgot, kl. 4.
23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
W związku ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich zorganizowano w naszej szkole konkurs na pracę plastyczną lub zdjęcie z książką w tle, zaś lekcje języka polskiego w klasach IV, VI - VIII tego dnia poświęcano rozmowom na temat ulubionych książek i lektur szkolnych. Celem tych działań była promocja czytelnictwa. W ramach naszych działań powstał „wspólny artykuł” zredagowany przez zespoły klasowe. Przedstawiamy jego najciekawsze fragmenty.
Czytanie książek jest jak promień słońca w pochmurne dni…
Nieraz słyszymy: „Po co czytać książki, skoro można obejrzeć film?” lub „Książki to tylko bezwartościowe kartki papieru.”albo „Książki to wytwór wyobraźni autora, po co więc zastanawiać się i zgłębiać losy fikcyjnych postaci?” Nie jest to jednak prawda. Czytając, poznajemy nowych autorów, na podstawie doświadczeń bohaterów możemy weryfikować swoje postępowanie, możemy marzyć i rozwijać swoje pasje. Dzięki nim stajemy się mądrzejszymi, młodymi ludźmi odważnie wkraczającymi w przyszłość. (...) (SU – kl. VI a)
(…) O książkach – zwłaszcza w szkole – mówimy na języku polskim prawie cały czas. Czytamy lektury i teksty z podręczników. Mnie jednak najbardziej podobają się książki przygodowe. (Milena, kl. VI b)
Książki pobudzają wyobraźnię i można się z nich dowiedzieć wielu rzeczy o świecie, ludziach i kulturze innych narodów. Powieści, wiersze czy baśnie niosą ważne przesłania, a przedstawieni w nich bohaterowie stanowią dla nas wzorzec postępowania. (...) (SU – kl. IV)
Czytanie książek dostarcza nam również wiedzy o przyrodzie i historii. Warto też podkreślić, iż czytanie kształtuje naszą osobowość, dodaje nam zapału do życia, dostarcza rozrywki i emocji – książki mogą rozśmieszyć lub zasmucić. (…) (SU – kl. VI b)
A czym są prawa autorskie? Prawo autorskie powstało po to, aby chronić prawa każdego twórcy. W Polsce kwestie praw autorskich reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim. Wyróżniamy prawa autorskie osobiste, które zapewniają, iż każdy utwór wykonawcy będzie podpisywany jego imieniem oraz nazwiskiem. Wykonawca ma wtedy pewność, że utwór pozostanie nienaruszony przez osoby trzecie. Nie można go sprzedać czy też podarować. Natomiast prawa majątkowe mówią o tym, że dany utwór może zostać sprzedany, co jest równoznaczne z pobieraniem wynagrodzenia za stworzony przez siebie utwór. (...) (SU – kl. VII -VIII)
Co to oznacza dla nas? Kopiując różne teksty czy zdjęcia należy jasno zaznaczyć, że materiały nie są naszego autorstwa. Używając daną ilustrację, podajemy jej źródło oraz autora. Jeżeli kopiujemy teksty, powinniśmy umieścić je w cudzysłów oraz napisać, gdzie oraz przez kogo dany fragment tekstu został napisany. (...) W sytuacji lekcyjnej - kiedy nauczyciel dla celów dydaktycznych ogląda z uczniami film, robi ksero wiersza czy fragmentu powieści -nie łamiemy prawa. Ważne, by materiał trafił do ograniczonego kręgu osób, dlatego nie powinniśmy go udostępniać „dalej”. (SU – kl. VIII)
Na podstawie artykułu Karoliny Sawki „Świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Librus Synergia.
Autorzy zdjęć: D. Pietrucha (kl.VIb), K. Konopka (kl. IV), L. Roter (kl. VII), J. Pasieka (kl. VIII)
Światowy Dzień Ziemi 22 kwiecień
Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 r. na całym świecie, obecnie w 192 krajach. Celem obchodów, które organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, jest budowanie świadomości jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych.
Uczniowie naszej szkoły chętnie przyłączyli się do szerzenia proekologicznych postaw, ich wysiłki przedstawione są w formie plakatów, haseł i zdjęć. Niestety w tym roku nauczanie zdalne, uniemożliwiło nam wspólne świętowanie w szkole. Możemy jedynie podzielić się naszą ekologiczną świadomością na stronie szkoły.
Prace przygotowali:
Uczniowie klasy II: Lena Baron, Lara Czornik, Vanessa Kandzia, Barbara Konopka, Milena Wręczycka.
Uczniowie klasy IV: Michał Fabian, Lena Kampa, Katarzyna Konopka, Szymon Pietrykowski, Iga Wywiał.
Uczniowie klasy VIa: Piotr Baron.
Uczniowie klasy VIb: Oskar Czornik, Maja Hanszla, Tobiasz Mandla, Marta Masoń, Daria Pietrucha, Paulina Piotrowska, Agata Sykuła, Paulina Wajda.
Uczniowie klasy VIII: Vanessa Kampa, Magdalena Kocyba, Kacper Piotrowski.
Warto zobaczyć krótki film – jak dbać o naszą planetę: Kliknij tutaj
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021!
Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 trwa od 1 kwietnia.
Wejdź na spis.gov.pl i spisz się przez internet!
Dlaczego spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich?
Bo jego wyniki pozwalają odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.
Wyniki uzyskane ze Spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, zabezpieczenia społecznego, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno- ściekowej.
Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).
Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.
To wydarzenie ma znaczenie dla nas wszystkich!
Doświadczenia z fizyki
Doświadczenia "Dyfuzja i napięcie powierzchniowe" przedstawione w filmiku zostały wykonane przez uczniów klasy 7 w ramach zajęć fizyki. Doświadczenia dotyczą działu cząsteczki i ciepło. Autorzy filmu: Roter Lena, Kuczerajter Milena, Wręczycka Milena, Tukaj Filip, Tyrol Maciej.
Życzenia wielkanocne
Informacja dla Rodziców
W zakładce "Przedszkole" po lewej stronie pojawiły się aktualne wzory dokumentów, które są niezbędne w rekrutacji do Publicznego Przedszkola w Rusinowicach na rok szkolny 2021/2022. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z dokumentacją.
Procedury bezpieczeństwa
W poniższym pliku dostępne są procedury bezpieczeństwa, obowiązujące od dnia 18 stycznia 2021, w związku z powrotem do szkół uczniów klas I-III w Szkole Podstawowej w Rusinowicach.
Wyniki konkursu
III edycja Wojewódzkiego Konkursu Literacko - Plastycznego "Dziś piękność twą w całej ozdobie widzę i opisuję..." dla dzieci i młodzieży woj. śląskiego pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty
Miło nam poinformować, że uczennica klasy VI b, Daria Pietrucha została laureatką konkursu literackiego, zajmując II miejsce w kategorii klas IV-VI.
Zadanie konkursowe polegało na napisaniu listu do bliskiej osoby, w którym należało przekonać adresata do zwiedzenia pięknego i urokliwego miejsca związanego z historią Polski. Autorka nagrodzonej pracy zachęcała do odwiedzenia prastarego grodu w Biskupinie i poznania codziennego życia mieszkańców tej średniowiecznej osady. Początkującej pisarce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Przy okazji zachęcamy wszystkich do twórczości literackiej. Jeżeli pisanie sprawia komuś tak wielką frajdę jak Darii, twórzcie własne opowieści, wiersze, pamiętniki... Wymyślajcie nowych bohaterów i ich przygody! Może ktoś z Was odkryje w sobie talent? J. Hajsig
Wykaz nieruchomości przeznaczonych do oddania w najem
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rusinowicach informuje, iż w dniu 28 grudnia 2020 r. w Urzędzie Gminy Koszęcin oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rusinowicach, na okres 21 dni, wywieszono wykaz nieruchomości przeznaczonych do oddania w najem.
Niniejszy wykaz obejmuje lokale użytkowe znajdujące się w budynku położonym na nieruchomości oznaczonej numerem ewidencyjnym działki 414/8, obręb 0004 Rusinowice:
- lokal użytkowy o powierzchni 350 m2,
- lokal użytkowy o powierzchni 50 m2.
Życzenia
Zadanie projektowe z języka niemieckiego
- 10
Dodatkowa praca plastyczno- językowa „Kartka bożonarodzeniowa” skierowana była do uczniów klas IV-VIII. Uczniowie mieli za zadnie samodzielnie wykonać kartkę świąteczną z życzeniami „Wesołych Świąt” w języku niemieckim. Kartki wykonało 13 uczniów, których prace można podziwiać w galerii:
Szymańska Amelia- klasa IV
Baron Piotr- klasa VIa
Kotwin Magdalena- klasa VIa
Hanszla Maja- klasa VIb
Masoń Marta- klasa VIb
Pietrucha Daria- klasa VIb
Piotrowska Paulina- klasa VIb
Sykuła Agata- klasa VIb
Wajda Paulina- klasa VIb
Zymeła Sara- klasa VII
Wręczycka Milena- klasa VII
Piotrowski Kacper- klasa VIII
Wręczycka Emilia- klasa VIII
Konsultacje dla ósmoklasistów
W naszej szkole zostaną zorganizowane konsultacje dla uczniów klasy ósmej według poniższego harmonogramu. Zajęcia będą odbywać się w szkole z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wynikających z zagrożenia epidemiologicznego. Na konsultacje wymagana jest pisemna zgoda rodziców.
wtorek - język polski godz. 13:30 - 14:15 gr II; 14:20 - 15:05 gr I p. J. Hajsig
wtorek - język angielski godz. 13:30 - 14:15 gr I; 14:20 - 15:05 gr II p. B. Brol
środa - matematyka godz. 14:20 - 15:05 gr II p. E. Plaza
piątek - matematyka godz. 14:20 - 15:05 gr I p. E. Plaza
Zgoda-_konsultacje.pdf
Ankieta dla Rodziców
Szanowni Państwo
Prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety dla rodziców dotyczącej zdalnego nauczaniaw szkołach, w sytuacji czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID-19.
Link do ankiety:
https://si.kuratorium.katowice.pl/ankiety/weiufh72
Ankieta będzie dostępna do 15 grudnia 2020 roku.
Konkurs dla uczniów klas VI-VIII
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza uczniów klas VI, VII oraz VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Koszęcin do udziału w konkursie na Hasło profilaktyczne kampanii przeciwdziałania narkomanii.
Konkurs trwa od 30 listopada 2020 r. do 10 grudnia 2020r.
Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj: Formularz zgłoszeniowy
Więcj informacji znajduje się w regulaminie konkursu: Regulamin konkursu
W konkursie przewidziane są atrakcyjne nagrody w postaci bonów podarunkowych. Zachęcamy wszystkich naszych uczniów klas VI-VIII do wzięcia udziału w konkursie.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie