Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w świątecznej zbiórce słodyczy, przyborów szkolnych oraz drobnych upominków dla polskich dzieci z Kresów. Z zebranych artykułów będą przygotowane paczki, które nasza szkoła przekaże organizatorom. Dary można przynosić do pokoju nauczycielskiego do dnia 24.10.2022 r.
Dziękujemy za okazaną życzliwość!
Aktualności
Zbiórka dla dzieci mieszkających na Kresach
Ognisko czwartoklasistów na Piłce
- 12
11 października 2022r. klasa IV pod opieką wychowawczyni udała się do posiadłości Państwa Ślosarczyków. Gospodarze przygotowali ognisko, przy którym, gawędząc, piekliśmy kiełbaski i chleb, śpiewaliśmy piosenki.
Główną atrakcją była jednak przejażdżka konna na Bety. Pan Krzysiu, nasz instruktor, profesjonalnie poprowadził pierwszą lekcję jazdy konnej, zaś Pani Weronika bardzo ciekawie przedstawiła nam informacje dotyczące zawodu instruktora konnego. W miłej atmosferze i przy pięknej pogodzie mogliśmy odpocząć i się zrelaksować.
J. Hajsig
Światowy Dzień Uśmiechu
- 3
W piątek, 7 października świętowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Uśmiechu, którego pomysłodawcą był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej i uśmiechniętej buzi, tzw. „Smiles face”, stworzonej w 1963 roku. W tym szczególnym dniu chcieliśmy przypomnieć o tym, że śmiech to zdrowie i warto często się śmiać oraz zarażać śmiechem innych, dlatego nasi uczniowie przyszli do szkoły przebrani w śmieszne i kolorowe stroje ozdobione radosnymi buźkami oraz zabawnymi detalami.
Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom życzymy, aby uśmiech zawsze gościł na ich twarzy :-)
M. Ledwoń
Szkolny Konkurs z J. Angielskiego
- 6
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w konkursie plastycznym z języka angielskiego na portret królowej Elżbiety II. Ilość i wysoki poziom prac przerosły nasze oczekiwania, więc wyłonienie zwycięzców nie było łatwe. Ostatecznie wygrały następujące osoby:
Kat. I-III
I miejsce – Maksymilian Koza kl. 1
II miejsce – Milena Murgot kl. 3
III miejsce – Emma Jaguś kl. 3 oraz Maja Wit kl. 1
Kat. IV-VIII
I miejsce – Marta Masoń, Paulina Piotrowska, Paulina Wajda kl. 8b oraz Kamila Rasztar kl. 8a
II miejsce – Katarzyna Szymanek kl. 5
III miejsce – Milena Lisiecka kl. 5 i Katarzyna Konopka kl. 6
Wyróżnienie – Martyna Pietrek kl. 6
Gratulujemy!
B. Brol
K. Szymków
Dzień Chłopaka
Dziś, 30 września świętowaliśmy w naszej szkole „Dzień Chłopaka”. Wszyscy chłopcy mogli poczuć się wyjątkowo, ponieważ z tej okazji dziewczyny przygotowały dla nich miłe niespodzianki. Wszystkim Chłopakom składamy serdeczne życzenia!
9
Dzień Jabłka
Dnia 28 września uczniowie klasy drugiej świętowali "Dzień Jabłka". Zajęcia rozpoczęliśmy od bliższego poznania jabłka. Uczniowie wysłuchali wielu ciekawostek na temat właściwości zdrowotnych oraz budowy tego smacznego owocu. Była to też okazja, aby przypomnieć, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą zdrowego stylu życia. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali bajki "O Jabłuszkach i Jeżyku", zmierzyli się także z "jabłkowymi" zadaniami matematycznymi oraz mieli okazję zmierzyć i zważyć przyniesiony do szkoły owoc. Nie zabrakło prac plastycznych. Uczniowie wykonali „jabłka” w różnorodnych technikach plastycznych, które pięknie ozdobiły naszą salę. Na zakończenie zajęć dzieci ze smakiem degustowali zdrowe i soczyste owoce.
M. Ledwoń
Wycieczka do MDK w Lublińcu
Dnia 26 września uczniowie klas I-IV wyjechali na wycieczkę do Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu na spektakl pt. „Dzwonnik z Notre Dame” zrealizowany przez Teatr Muzyczny Forte. Wszystkim uczniom obecnym na przedstawieniu bardzo spodobała się wzruszająca opowieść o garbatym dzwonniku Quasimodo, który pokonał swój lęk przed otoczeniem, przełamując barierę samotności i odrzucenia. Piękna muzyka i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało, a gromkie brawa po spektaklu z pewnością były dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.
To, co dziś jest rzeczywistością, wczoraj było pięknym snem...
- 66
23 września 2022r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym, w uroczystej i podniosłej atmosferze, odbyło się otwarcie nowo dobudowanego obiektu szkolno-przedszkolnego. Gospodarzem tego wydarzenia była Pani Dyrektor Elżbieta Bryła. Na galę zaproszono Pana Wójta Zbigniewa Seniówa, Biskupa Jana Kopca, Panią Urszulę Bauer, Śląskiego Kuratora Oświaty, duchownych z Rusinowic na czele z Księdzem Proboszczem Franciszkiem Koenigiem, Przewodniczącego Rady Gminy, Pana Michała Anioła wraz z radnymi oraz pracownikami Gminy Koszęcin, Panią Ewę Brodowy, Kierownika ZOPO w Koszęcinie, Dyrektorów szkół naszej gminy, Panią Martę Pilarską, Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Koszęcinie, Panią Agnieszkę Just, Przewodniczącą Rady Rodziców, emerytowanych Pracowników naszej placówki oraz inspektorów nadzorujących budowę obiektu, przedstawiciela firmy Kromar, wykonawcę obiektu oraz Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Lublińcu, Pana Janusza Bulę.
Piątkowy poranek, rozpoczęty mszą dziękczynną pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jana Kopca, był czasem radości i wesela całej społeczności uczniowskiej i przedszkolnej, ale również Grona Pedagogicznego oraz mieszkańców Rusinowic, którzy cieszyli się faktem, że rusinowicka placówka doczekała się rozbudowy, stając się nowoczesnym i przepięknym obiektem edukacyjnym. Symboliczne przecięcie biało-czerwonej wstęgi przez honorowych Gości stanowił akt oddania ukończonego budynku do użytku. Zgromadzeni przed obiektem Goście mieli okazję podziwiać ciekawą architekturę budynku. Zachwyt zwiedzających wzbudziły przepiękne i kolorowe sale przedszkolne, nowoczesna kuchnia, szatnia, stołówki, gabinety i sale lekcyjne. Na szkolnych korytarzach można było obejrzeć zdjęcia z rozbudowy obiektu oraz porównać "stare" przedszkole z "nowym".
Kolejnym punktem programu były występy uczniów i przedszkolaków, którzy pod kierunkiem nauczycieli przygotowali program artystyczny prezentujący rys historyczny placówki i nowoczesne metody nauczania oraz projekty realizowane w szkole. Wartym podkreślenia jest fakt, iż przypatrywał się temu przybyły ze starożytności filozof Sokrates. Część oficjalną zakończyły przemowy Pani Dyrektor Elżbiety Bryły, Pana Wójta Zbigniewa Seniówa, Pana Przewodniczącego Rady Gminy Michała Anioła oraz Pani Urszuli Bauer Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach.
Pani Elżbieta Bryła w swej przemowie podkreśliła fakt, iż przedszkole to miejsce szczególne, to właśnie do tego miejsca spod troskliwych objęć rodzica wyrusza w wielką podróż - zwaną edukacją, mały człowiek. Wszyscy mądrzy tego świata właśnie w wychowaniu przedszkolnym upatrują źródeł rozwoju, sukcesu i szczęścia. Robert Fulghum, amerykański eseista i filozof, napisał: „Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu: o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat…”. W zdobywaniu tych cennych doświadczeń z pewnością wspomaga dziecko stymulujące środowisko. Przebywanie w nowym pięknym kolorowym przedszkolu będzie mieć ogromne znaczenie dla właściwego rozwoju dziecka.
Otwarcie nowego obiektu edukacyjnego w Rusinowicach zapisało się kolorowymi zgłoskami na kartach kronik szkolnych i przedszkolnych, zaś prawdziwą radością i nieukrywanym entuzjazmem w sercach dzieci, młodzieży i dorosłych.
J. Hajsig
Wycieczka do Energylandii
- 2
15 września 2022r. uczniowie klasy ósmej wraz z kilkoma ministrantami wyruszyli do Rodzinnego Parku Rozrywki ,,Energylandia” w Zatorze. Naszymi opiekunami byli p. Krzysztof Juroszek i ks. Patryk Gawłowski. Mimo złej pogody o pechu nie było mowy. W Zatorze byliśmy po godz. 9:30, a gdy wybiła godz. 10:00 z uśmiechem na twarzy ruszyliśmy do Parku. ,,Energylandia” oferowała nam aż 123 atrakcje –około 45 urządzeń rozrywkowych, 18 rollercoasterów, 28 gier i zabaw interaktywnych, 9 scen widokowych, kino 7D, pokazy edukacyjne. Dzięki siedmiu wytyczonym strefom zabaw, największy w Polsce Park Rozrywki jest atrakcyjnym i bezpiecznym miejscem dla wszystkich. Jednak tylko najodważniejsi stawili czoła Hyperionowi czy Zadrze. Śmiechom i zabawom nie było końca. Po godz. 18:00 zmęczeni, jednak szczęśliwi, bezpiecznie opuściliśmy Park. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonalda. Nasz wyjazd był świetną formą integracji i zabawy z rówieśnikami. Wyjazd na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo.
Amelia Sojka
Wyprawka
Drodzy Rodzice Pierwszoklasistów,
poniżej zamieszczamy informację dotyczącą wyprawki dla uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Rusinowicach. Znajdziecie tu Państwo listę potrzebnych rzeczy, w które powinien być wyposażony każdy uczeń klasy pierwszej:
- 2 zeszyty w wąskie linie (16 lub 32 kartkowe)
- 3 zeszyty w kratkę (16 lub 32 kartkowe)
- 2 bloki rysunkowe (białe, format A4)
- 1 blok rysunkowy (kolorowy, A4) lub papier kolorowy
- 2 bloki techniczne (białe, format A4)
- 2 bloki techniczne (kolorowe, format A4)
- farby plakatowe
- kubek na wodę
- pędzle z cienkim i grubym włosiem (2-3 szt.)
- plastelina
- pastele olejne
- kredki świecowe
- bibuła (5 kolorów)
- 2 teczki z gumką
- teczka z rączką na materiały plastyczne
- patyczki do liczenia
Wyposażenie piórnika:
- 2 ołówki
- kredki
- temperówka (zamykana, z pojemniczkiem)
- linijka
- gumka do ścierania
- klej w sztyfcie
- nożyczki
Dodatkowo:
- strój gimnastyczny w podpisanym woreczku
- obuwie zmienne z jasną podeszwą
Uwaga!
Zespół Szkolno–Przedszkolny w Rusinowicach zatrudni nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu edukacji wczesnoszkolnej na zastępstwo w klasie trzeciej w roku szkolnym 2022/2023. Wymagane wykształcenie kierunkowe zgodne z rozporządzeniem.
Dokumenty należy przesłać na adres mailowy: sekretariat@zsprusinowice.pl
Informacja dla Rodziców
Serdecznie zapraszamy rodziców i dzieci przedszkolne dnia 01.09.2022 roku do nowego Przedszkola – wejście od ulicy Lompy 18.
Uczniowie Szkoły Podstawowej rozpoczynają nowy rok szkolny 2022/2023 dnia 01.09.2022 roku Mszą Świętą o godzinie 8.30. Świetlica szkolna otacza uczniów opieką od dnia 01.09.2022 roku - od godziny 7.00. O godzinie 9.30 zapraszamy uczniów do Szkoły – wejście główne – hala sportowa.
Rodzice uczniów klasy pierwszej proszeni są o dostarczenie rogów obfitości dla swoich dzieci na stoliczek, znajdujący się w hali sportowej.
Innowacja pedagogiczna „Wir spielen beim Deutschlernen. - nauka języka niemieckiego przez zabawę”
- 6
Innowacja pedagogiczna „Wir spielen beim Deutschlernen - nauka języka niemieckiego przez zabawę” powstała z myślą, by wprowadzić dzieci w świat języka niemieckiego. Kluczową rolę w innowacji odgrywało rozbudzenie motywacji dzieci do nauki języka niemieckiego poprzez zabawę oraz poprzez zaciekawienie kulturą krajów niemieckojęzycznych. Uczestnikami innowacji byli uczniowie klasy I, którzy uczęszczali na dodatkowe zajęcia w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Zgodnie z założeniem jako dominujący sposób nauczania-uczenia się zaproponowano uczniom różnego rodzaju gry i zabawy dydaktyczne dostosowane do wieku rozwojowego uczniów, umożliwiające rozwijanie kompetencji językowych. Realizując treści zgodnie z prognozowanym w programie harmonogramem, starano się zainteresować uczniów językiem niemieckim na bazie poznawanej leksyki. Uczniowie bardzo chętnie zdobywali wiedzę i umiejętności, bazując na metodach praktyczno-komunikatywnych z elementami zabawy. Bardzo dużym zainteresowaniem na zajęciach cieszyły się różnorodne gry i zabawy w grupie, ćwiczenia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz zabawy z robotem. Na podstawie wyników testu, który został przeprowadzony na ostatnich zajęciach, jednoznacznie można stwierdzić, że każdy uczeń posiadł w większym lub mniejszym stopniu wiedzę z zakresu tematyki omawianej na zajęciach. Ponadto dzieci rozwinęły zainteresowanie językiem niemieckim oraz kulturą krajów niemieckojęzycznych.
Autor innowacji: M. Ledwoń
Dla Mamy i Taty
Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. Uczniowie klasy III także postanowili w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego też 14 czerwca zaprosili do naszej szkoły swoich rodziców na uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki a także zaprezentowali swoje umiejętności taneczne. Słowem i piosenkami dzieci pragnęły wyrazić swoim rodzicom miłość i wdzięczność za ich rodzicielską dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i wybacza oraz podziękować za to, że zawsze przy nich są w chwilach szczęścia i wtedy, gdy potrzebują ich rodzicielskiej rady. Na zakończenie uroczystości dzieci złożyły życzenia oraz wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. Były to chwile pełne wzruszeń i miłości.
A. Wywiał
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
- 40
W piątek 24 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Po Mszy Św., która była sprawowana w intencji Dyrekcji, Nauczycieli, Uczniów i Pracowników naszej szkoły, miało miejsce uroczyste pożegnanie tegorocznych absolwentów w hali sportowej. Akademię przygotowali uczniowie klas 8 i 7b. Na uroczystości był obecny Sekretarz Gminy Koszęcin p. Zbigniew Berych. Na zakończenie ósmoklasiści wykonali pamiątkowe zdjęcia z nauczycielami i rodzicami. Naszym absolwentom życzymy powodzenia i wielu sukcesów oraz wiary w swoje możliwości na dalszych etapach swojej edukacji.
Spływ kajakowy klasy VIIb
- 5
W dniu 21.06.2022r. odbył się spływ kajakowy klasy VIIb. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie. Spływ rozpoczął się w miejscowości Krupski Młyn, w której uczniowie mięli okazję zobaczyć basen, stadion miejscowego klubu sportowego, tzw. „Oczko” na którym znajduje się ścianka wspinaczkowa, korty tenisowe, plac zabaw, amfiteatr, boisko wielofunkcyjne oraz miejsce rekreacji dla najmłodszych. Zobaczyli też, gdzie znajduje się największy zakład pracy w Kupskim Młynie - Nitroerg. Dowiedzieli się, że jest to największy zakład w Polsce i jeden z największych w Europie produkujący materiały wybuchowe oraz systemy inicjowania do użytku cywilnego. Ciekawostką była informacja, że produkują tam również tzw. NITROCET 50, który jest dodatkiem do oleju napędowego. Po dotarciu do miejsca rozpoczęcia spływu kajaki czekały już na grupę. Przed rozpoczęciem spływu uczniowie otrzymali praktyczne rady z zakresu zachowania bezpieczeństwa. Grupa pokonała dystans 10km, po czym dopłynęła do Młynu Bombelka w Żędowicach, gdzie był czas na odpoczynek, mecz piłki nożnej oraz pizzę. Opiekę podczas wycieczki sprawował wychowawca klasy p. Krzysztof Juroszek oraz p. Marcin Maroń. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi.
Spotkanie z pszczelarzem
- 94
21 czerwca uczniowie klas 1-3 spotkali się z pszczelarzem. Pan Aleksander Prucnal pochodzi z Bytomia – Stolarzowic, a pszczelarstwem zajmuje się od 10 lat. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji nt. pszczół, ich cyklu życia i pracy pszczelarza oraz miały okazję zobaczyć żywe pszczoły i ich matkę - królową, a także pusty plaster miodu. Poza tym nasz gość pozwolił dzieciom skosztować odrobinę pyłku pszczelego, który jest bardzo ceniony za swoje lecznicze właściwości. Dzieci zobaczyły również jakich narzędzi używa pszczelarz - np. odsklepiacz widelcowy i podkurzacz pszczelarski oraz przymierzyli ochronny kombinezon i kapelusz pszczelarski, co sprawiło im wiele radości. Pan Aleksander bardzo chętnie podzielił się swoją pasją i wiedzą, a dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem i zadawały sporo pytań. Mamy nadzieję, że uczniowie będą mile wspominać wyjątkowego gościa i lekcję o pszczołach.
Półkolonie w Koszęcinie
W związku z dużym zainteresowaniem półkoloniami w Koszęcinie, utworzony został dodatkowy turnus w dniach 25.07-29.07.2022 r. W programie dodatkowego turnusu m.in. wycieczka do Parku Korzonek oraz do Parku Trampolin i Parku Wodnego w Tarnowskich Górach.Zapisy w Domu Kultury w Koszęcinie pod nr tel. 34 357 61 04
Wycieczka szkolna klas V-VIII „Toruń- Kąty Rybackie- Trójmiasto- Hel- Sztutowo- Krynica Morska”
- 47
W dniach 06-10.06.2022 r. 42 uczniów z naszej szkoły oraz 4 uczniów z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Potępie pod opieką pana Krzysztofa Juroszka oraz pań: Katarzyny Szymków, Eweliny Plazy, Beaty Klempert oraz Beaty Huras- Siwiaszczyk uczestniczyło w pięciodniowej wycieczce szkolnej „Toruń- Kąty Rybackie- Trójmiasto- Hel- Sztutowo- Krynica Morska”.
Celami wycieczki było: upowszechnianie atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego, z uwzględnieniem bezpieczeństwa, doskonalenie sprawności fizycznej uczniów, poznawanie różnorodnych zjawisk świata przyrody oraz życia i pracy ludzi, kształcenie umiejętności obserwacji faktów i zjawisk społeczno-przyrodniczych, formułowanie trafnych wniosków i spostrzeżeń, rozwijanie umiejętności działania, kształtowanie społecznie pożądanych postaw, szczególnie wrażliwości ekologicznej, rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie i
współodpowiedzialności, nauczanie odpowiedzialności za swoje czyny i zachowanie z dala od rodziców i domu rodzinnego. Wycieczka przebiegła zgodnie z planem ustalonym przez kierownika wycieczki, który pełnił zarazem funkcję organizatora całego przedsięwzięcia.
Poniżej krótka relacja z każdego dnia wycieczki.
06.06.2022r. TORUŃ
O godzinie 6:20 wyjechaliśmy z Rusinowic. W Toruniu podzieliliśmy się na dwie grupy. Każda grupa odwiedziła Kapsułę Marsa w toruńskim planetarium. Mogliśmy się przekonać jak wyglądałoby nasze życie gdybyśmy byli astronautami. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy stare miasto, katedrę, krzywą wieżę. W tzw. „Wartowni” obyliśmy żywą lekcję historii. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawych i śmiesznych opowieści o średniowiecznym życiu. Chętni uczniowie zostali przebrani za: regenta, wieśniaka, mieszczkę i jej męża oraz rycerza. Przeszliśmy przez bardzo szeroki most nad Wisłą. Pod wieczór dotarliśmy do miejsca zakwaterowania w Kątach Rybackich na Mierzeji Wiślanej. Po zjedzeniu obiadokolacji i zakwaterowaniu odbyliśmy wieczorny spacer plażę Zatoki Gdańskiej.
07.06.2022r. GDAŃSK / HEL
O godzinie 6:30 zjedliśmy śniadanie i wyjechaliśmy do Gdańska. Chętni popłynęli katamaranem Opal na Hel. Podróż w jedną stronę trwała ponad dwie godziny z przystankiem w Sopocie. W mieście Hel byliśmy na plaży i oglądaliśmy sporych rozmiarów pomnik Neptuna. Kto został w Gdańsku także miło spędzał czas spacerując, oglądając miasto z wysokości koła widokowego AmberSky, czy góry Gradowej na którym stoi Krzyż Milenijny postawiony w 2000 roku. Wieczorem uczniowie mogli potańczyć na świeżym powietrzu, posłuchać głośnych żab mieszkających w Zatoce Wiślanej.
08.06.2022r. MIERZEJA WIŚLANA ( KĄTY RYBACKIE)
Środa była bardzo ciepłym i słonecznym dniem. Przed południem oglądaliśmy słynny przekop przez Mierzeję Wiślaną. Do ośrodka Panorama wracaliśmy leniwie plażą, zbierając muszelki. Po obiedzie poszliśmy plażować, kąpaliśmy się w turkusowej wodzie. Uczniowie podzieleni na cztery drużyny konkurowali o nagrody. Po powrocie były kiełbaski z ogniska.
09.06.2022r. GDYNIA / SOPOT
Po śniadaniu pojechaliśmy do Gdyni. Zwiedziliśmy Muzeum Marynarki Wojennej oraz okręt ORP Błyskawica. W Sopocie spacerowaliśmy po molo. W wolnym czasie każdy mógł kupować pamiątki lub zajadać się pysznymi lodami. Wieczorem trzeba było już pakować walizki.
10.06.2022r. SZTUTOWO / KRYNICA MORSKA
Rano przywitały nas opady deszczu. Po wykwaterowaniu pojechaliśmy do niedaleko położonego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie. W ciszy i zadumie słuchaliśmy pana przewodnika. Uczniowie klasy piątej w tym czasie byli w Krynicy Morskiej, w której mieli okazję wejść do latarni morskiej a także pożegnać się z morzem. Od godziny 13:00 bezpiecznie wracaliśmy do Rusinowic.
Podziękowanie
Archiwum Aktualności