W związku ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich zorganizowano w naszej szkole konkurs na pracę plastyczną lub zdjęcie z książką w tle, zaś lekcje języka polskiego w klasach IV, VI - VIII tego dnia poświęcano rozmowom na temat ulubionych książek i lektur szkolnych. Celem tych działań była promocja czytelnictwa. W ramach naszych działań powstał „wspólny artykuł” zredagowany przez zespoły klasowe. Przedstawiamy jego najciekawsze fragmenty.
Czytanie książek jest jak promień słońca w pochmurne dni…
Nieraz słyszymy: „Po co czytać książki, skoro można obejrzeć film?” lub „Książki to tylko bezwartościowe kartki papieru.”albo „Książki to wytwór wyobraźni autora, po co więc zastanawiać się i zgłębiać losy fikcyjnych postaci?” Nie jest to jednak prawda. Czytając, poznajemy nowych autorów, na podstawie doświadczeń bohaterów możemy weryfikować swoje postępowanie, możemy marzyć i rozwijać swoje pasje. Dzięki nim stajemy się mądrzejszymi, młodymi ludźmi odważnie wkraczającymi w przyszłość. (...) (SU – kl. VI a)
(…) O książkach – zwłaszcza w szkole – mówimy na języku polskim prawie cały czas. Czytamy lektury i teksty z podręczników. Mnie jednak najbardziej podobają się książki przygodowe. (Milena, kl. VI b)
Książki pobudzają wyobraźnię i można się z nich dowiedzieć wielu rzeczy o świecie, ludziach i kulturze innych narodów. Powieści, wiersze czy baśnie niosą ważne przesłania, a przedstawieni w nich bohaterowie stanowią dla nas wzorzec postępowania. (...) (SU – kl. IV)
Czytanie książek dostarcza nam również wiedzy o przyrodzie i historii. Warto też podkreślić, iż czytanie kształtuje naszą osobowość, dodaje nam zapału do życia, dostarcza rozrywki i emocji – książki mogą rozśmieszyć lub zasmucić. (…) (SU – kl. VI b)
A czym są prawa autorskie? Prawo autorskie powstało po to, aby chronić prawa każdego twórcy. W Polsce kwestie praw autorskich reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim. Wyróżniamy prawa autorskie osobiste, które zapewniają, iż każdy utwór wykonawcy będzie podpisywany jego imieniem oraz nazwiskiem. Wykonawca ma wtedy pewność, że utwór pozostanie nienaruszony przez osoby trzecie. Nie można go sprzedać czy też podarować. Natomiast prawa majątkowe mówią o tym, że dany utwór może zostać sprzedany, co jest równoznaczne z pobieraniem wynagrodzenia za stworzony przez siebie utwór. (...) (SU – kl. VII -VIII)
Co to oznacza dla nas? Kopiując różne teksty czy zdjęcia należy jasno zaznaczyć, że materiały nie są naszego autorstwa. Używając daną ilustrację, podajemy jej źródło oraz autora. Jeżeli kopiujemy teksty, powinniśmy umieścić je w cudzysłów oraz napisać, gdzie oraz przez kogo dany fragment tekstu został napisany. (...) W sytuacji lekcyjnej - kiedy nauczyciel dla celów dydaktycznych ogląda z uczniami film, robi ksero wiersza czy fragmentu powieści -nie łamiemy prawa. Ważne, by materiał trafił do ograniczonego kręgu osób, dlatego nie powinniśmy go udostępniać „dalej”. (SU – kl. VIII)
Na podstawie artykułu Karoliny Sawki „Świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Librus Synergia.
Autorzy zdjęć: D. Pietrucha (kl.VIb), K. Konopka (kl. IV), L. Roter (kl. VII), J. Pasieka (kl. VIII)