• Szkoła do hymnu

          • Dzisiaj, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o symbolicznej godz. 11.11 uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły odśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

          • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

          • 8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety. Liczba dzieci cierpiących na nadwagę w Europie zwiększa się każdego roku o 400 tysięcy! 

            W ramach obchodzonego święta uczniowie klasy pierwszej poznali podstawowe zasady prawidłowego żywienia oraz przekonali się o tym, że ruch to zdrowie. Podczas zajęć plastyczno - technicznych uczniowie wykorzystali swoją wiedzę w praktyce i stworzyli wspólnie trójwymiarową „Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży” oraz wykonali samodzielnie zdrowe sałatki warzywne.

          • Pomoc dla Schroniska w Miedarach

          • Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w akcję wspierającą Schronisko w Miedarach. Pamiętajmy- dobro wraca!

             

            Koordynator akcji: 
            Sabina Wiatrek  

          • "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci!"

          • Drodzy uczniowie i rodzice !!!

            Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

            W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!
            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 


            Termin akcji: 24.11.2021 (środa)

             

            ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP

            NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK!

          • Dzień Dyni

          • W piątek 29 października uczniowie klasy pierwszej świętowali „Dzień Dyni”. Tego dnia dzieci założyły do szkoły ubrania w odcieniach pomarańczowo- brązowych, a w trakcie zajęć poznały budowę dyni oraz etapy jej wzrostu. Uczniowie dowiedzieli się również jakie zdrowotne właściwości ma to warzywo i jakie dania oraz dekoracje można z niego wykonać. Następnie dzieci wysłuchały wiersza  „Głodne dynie”, do którego wykonały ilustrację. Nie zabrakło również zadań matematyczno – przyrodniczych na tablicy interaktywnej. W ramach edukacji plastycznej wszyscy zaprojektowali i wykonali swoje własne dynie. Na zakończenie zajęć każdy otrzymał „dyniowy” medal.

          • Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe- języki obce.

          • W piątek 29 października odbyły się w naszej szkole Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe z języków obcych. W konkursie z j. angielskiego wzięły udział dwie uczennice z klas VII-VIII. Do kolejnego etapu przeszła uczennica kl. VIII - Lena Roter.

            Natomiast do szkolnego etapu konkursu z język niemieckiego przystąpiło w sumie siedmioro uczniów z klas VII-VIII. Najlepszy wynik uzyskała również w tym przypadku Lena Roter, która będzie reprezentowała szkołę na II stopniu w/w konkursu.

            Serdecznie gratulujemy i zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w kolejnych konkursach. 

            Organizatorzy:
            K. Szymków, M. Ledwoń 

          • Wycieczka do teatru klas I-III

          • Dnia 28 października 2021 roku 50 uczniów z klas I-III wybrało się na wycieczkę do teatru A. Mickiewicza w Częstochowie na spektakl pt. „Trzy świnki”. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji.

            Kiedy uczniowie dotarli na miejsce, z wielką niecierpliwością czekali na rozpoczęcie spektaklu. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria oraz aktorzy. Wszystkie dzieci nie mogły oderwać oczu od tego, co działo się na scenie teatru. Nastrojowa muzyka i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

            Opiekunami podczas wyjazdu były: p. Marzena Ledwoń, p. Mariola Richter, p. Agata Wywiał oraz p. Jolanta Pilarska.

          • „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”

          • Szkoła Podstawowa w Rusinowicach przystąpiła do projektu ogłoszonego przez Śląskiego Kuratora Oświaty Urszulę Bauer „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”. Głównym celem projektu jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia  w Polsce stanu wojennego. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Jadwiga Wiśniewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego i Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

            Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali wystawkę upamiętniającą wydarzenia stanu wojennego w Polsce oraz uczestniczyli w projekcji filmu „Nie zabierajcie mamy”. W oparciu o materiały przygotowane przez IPN przeprowadzono lekcje dla uczniów klas młodszych, jak i starszych przybliżające tematykę tych trudnych czasów. Chętni uczniowie przystąpili  do  konkursów literackich o tematyce historycznej.

          • Pasowanie na ucznia 2021/22

          • 26 października w naszej szkole odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klasy pierwszej. W tym wyjątkowym spotkaniu wzięli udział rodzice, nauczyciele oraz uczniowie młodszych klas. Zgodnie z tradycją, aby stać się pełnoprawnymi uczniami szkoły, pierwszoklasiści musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Śpiewali więc piosenki, recytowali wiersze, ćwiczyli i odpowiadali na szereg pytań. Następnie wobec wszystkich zebranych ślubowali być pilnymi i wzorowymi uczniami, dobrymi kolegami, a swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pani Dyrektor Elżbieta Bryła dokonała uroczystego pasowania każdego z uczniów. Na uroczystość przybył również Wójt Gminy Koszęcin Pan Zbigniew Seniów, który wręczając pasowanym uczniom upominki, życzył  im wszystkiego dobrego. Uroczystość została przygotowana przez wychowawczynię klasy pierwszej p. Marzenę Ledwoń. 

          • Nie lękajcie się! XXI Dzień Papieski

          • Z okazji XXI Dnia Papieskiego odbyły się w naszej szkole katechezy okolicznościowe, podczas których przybliżono postać wielkiego Polaka – Karola Wojtyły, który został papieżem 16 października 1978 r.

            Tegoroczne hasło to: Nie lękajcie się! Otworzyć drzwi Chrystusowi. To najbardziej chyba znana na świecie wypowiedź Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku podczas Mszy Świętej na Placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat.

          • Spotkanie z Policjantami

          • 22 października 2021 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantami z Komisariatu Policji w Lublińcu. W klasach młodszych tematem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego. Dzieci ćwiczyły w praktyce prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. Policjanci wyjaśnili wszystkim, jak istotne jest używanie elementów odblaskowych po zmroku, dzięki którym pieszy i rowerzysta jest widoczny na drodze. Poruszony został również temat dotyczący zagrożenia ze strony nieznajomych zwierząt. W trakcie spotkania uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na zadawane pytania, wykazując się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa. W klasach starszych oprócz zasad bezpieczeństwa na drodze poruszone zostało wiele innych, bardzo istotnych problemów, m. in. cyberprzemoc, kradzież, przywłaszczenie.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Dnia 14.10.2021 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Tegoroczną uroczystość przygotowała klasa VIIb pod kierownictwem wychowawcy klasy- pana Krzysztofa Juroszka. Na początek nasi artyści zaprezentowali część artystyczną pod nazwą „Posiedzenie Rady Uczniowskiej”. Po części artystycznej nastąpiła część bardziej poważna, podczas której uczniowie zarecytowali wiersze naszym nauczycielom.  Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Na koniec uczniowie klasy VIIb wraz z młodszymi kolegami i koleżankami zaśpiewali wspólnie piosenkę, którą ćwiczyli w ostatnim czasie podczas lekcji muzyki. Na zakończenie akademii wszyscy nauczyciele oraz pracownicy szkoły otrzymali przygotowane przez uczniów kwiaty. Następnie głos zabrała p. Dyrektor Elżbieta Bryła, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wszystkim dużo zdrowia. Po zakończonej akademii uczniowie udali się do swoich klas na spotkania z  wychowawcami.

          • Spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa Koszęcin

          • W dniu 13 października odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z pracownikami Nadleśnictwa Koszęcin. Podczas prelekcji uczniowie zapoznali się ze specyfiką i obowiązkami pracy leśniczego oraz wysłuchali ciekawostek na temat drzew i zwierząt leśnych. Ciekawym aspektem spotkania była możliwość obliczenia wieku drzewa na podstawie słojów. Dla naszych uczniów była to bardzo ciekawa i wyjątkowa lekcja przyrody.

          • Wycieczka do Pracowni Ceramiki i Sztuk Wszelakich „Czarodziejska Zagroda„

          • We wtorek 5 października uczniowie z klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Pracowni Ceramiki i Sztuk Wszelakich „Czarodziejska Zagroda„ w Kuźnicy Starej. Na miejscu uczniowie mieli zorganizowane ciekawe warsztaty, w trakcie których poznali jedną z technik ceramiki oraz wykonali samodzielnie glinianą figurkę, garnek, talerzyk czy kubeczek. Oprócz tego dzieci samodzielnie wyrabiały świece oraz czerpały papier. Zwieńczeniem wycieczki było wspólne zjedzenie drugiego śniadania w ogrodzie pośród bajkowych rzeźb oraz możliwość wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Opiekunami podczas wycieczki były: p. Mariola Richter, p. Agata Wywiał, p. Jolanta Pilarska oraz p. Marzena Ledwoń.

          • Uwaga!

          • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rusinowicach zatrudni do pracy psychologa z przygotowaniem pedagogicznym na część etatu (8 godzin tygodniowo). Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 517 375 744.

          • Powiatowe zawody w biegach przełajowych

          • W dniu 1.10.2021r. 19 z 28 uczniów, którzy zostali zakwalifikowani do reprezentowania naszej szkoły wzięła udział w powiatowych zawodach w biegach przełajowych w Lublińcu. Celami wyjazdu na zawody było: rozwijanie sprawności fizycznej i odporności psychicznej dzieci, tworzenie atmosfery współpracy i współdziałania w zespole, poznanie i przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej. Data imprezy niestety nie okazała się dla nas najlepsza. Część z wymienionych uczniów nie mogła wziąć udziału w zawodach, ponieważ mieli już wcześniej zaplanowaną wycieczkę, dwie osoby z powodów zdrowotnych musiały zrezygnować. Mimo tej sytuacji wystawiliśmy 3 drużyny w dwóch kategoriach wiekowych (chłopcy i dziewczyny z roczników 2007/2008 oraz chłopców z roczników 2009 i młodszych). W tym roku niestety nie udało się zdobyć miejsca na podium, ale mamy nadzieję, że tego rodzaju rywalizacje spowodują , że niektórzy z naszych uczniów będą mieli większą motywację do trenowania, szczególnie nasi najmłodsi zawodnicy, którzy pewnie jeszcze nie raz będą mieli okazję reprezentować szkołę w Rusinowicach. Najmłodszym zawodnikiem z Rusinowic w młodszej kategorii był uczeń klasy II- Borys Pietrek, dwoje uczniów było z klasy III- Aleksander Szaforz oraz Sebastian Myland, pozostali uczniowie z klasy IV- Igor Gędek, Wiktor Just, Kamil Wyczka oraz Filip Mazur. Był to zarazem najmłodszy zespół na zawodach, także pokładamy głęboko nadzieję, że jeszcze nie jeden raz będą mięli okazję godnie reprezentować szkołę w Rusinowicach zdobywając puchary i medale.

            Starsze drużyny z Rusinowic reprezentowali:

            kat. chłopcy:

            -Oskar Czornik                  -kl. VII b

            -Aleksander Łupierz          -kl. VII b

            -Bartłomiej Maruszczyk    -kl. VII b

            -Martin Lempke                   -kl.VII a

            -Piotr Baron                        -kl.VII a

            -Daniel Zymela                  -kl. VIII

             

            kat. dziewczyn:

            - Emilia Szulc                     -kl. VII b

            -Marta Masoń                     -kl. VII b

            -Paulina Piotrowska           -kl. VII b

            -Dominika Okoń                -kl. VII b

            -Kamila Rasztar                 -kl. VII b

            -Katarzyna Szajer               -kl. VIII

             

                Oprócz udziału w zawodach nasze sportowe reprezentacje dzięki życzliwości p. Katarzyny Franciszczok- wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Lublińcu miały możliwość zwiedzenia szkoły ponadpodstawowej, w której być może w niedalekiej przyszłości niektórzy będą się edukować. Pani wicedyrektor oprowadziła naszą grupę. Mieliśmy okazję zobaczyć niedawno wyremontowaną aulę szkoły na której odbywają się występy artystyczne uczniów, korytarze, sale lekcyjne, hale sportową, siłownię, salkę fitness, tawernę. Mieliśmy również możliwość przez chwilę pooglądać jak ćwiczą uczniowie w liceum na lekcji wychowania fizycznego.

               Opiekę podczas wyjazdu sprawował pan Krzysztof Juroszek oraz pani Aleksandra Czornik.

          • Światowy Dzień Uśmiechu

          • W piątek 1 października już po raz trzeci świętowaliśmy w naszej szkole "Światowy Dzień Uśmiechu". W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły przebrani w śmieszne i kolorowe stroje ozdobione radosnymi buźkami oraz zabawnymi detalami. 
            To radosne święto obchodzone jest w pierwszy piątek października od 1990 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku.

            Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom życzymy, aby uśmiech zawsze gościł na ich twarzy :-)

          • Dzień Chłopaka

          • Dziś świętowaliśmy w naszej szkole „Dzień Chłopaka”. Wszyscy chłopcy mogli się poczuć wyjątkowo, ponieważ z tej okazji dziewczyny przygotowały dla nich miłe niespodzianki. Wszystkim chłopakom składamy serdeczne życzenia!

          • Ogłoszenie

          • W DNIU 05.10.2021r. AGENT UBEZPIECZENIOWY PZU BĘDZIE W SZKOLE POBIERAŁ ODPŁATNOŚĆ ZA UBEZPIECZENIE ( PARTER - DOLNY KORYTARZ ) W GODZINACH OD 13.00 DO 15.00.

          • Światowy Dzień Uśmiechu :-)

          • W piątek 1 października już po raz trzeci w naszej szkole będziemy obchodzić „Światowy Dzień Uśmiechu”. Zachęcamy wszystkich uczniów do włączenia się w zabawę poprzez założenie w tym dniu kolorowych ubrań i śmiesznych elementów garderoby np. zabawne opaski, rogi, duże okulary, peruka, kolorowy krawat, kolorowa muszka (może być zrobiona z papieru), kokardy, kapelusze itp. Jeśli nie masz pomysłu, a chcesz wziąć udział w zabawie, to możesz wykonać z papieru uśmiechniętą emotikonę i przywiesić sobie ją na ubraniu.
               Ponadto każdy przebrany uczeń w tym dniu będzie chroniony przed odpowiedzią ustną, niezapowiedzianą kartkówką i brakiem zadania domowego. :-)

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rusinowicach
      • Kontakt - szkoła Sekretariat: 517 375 744 Dyrekcja: 517 351 280 Pokój nauczycielski: 728 874 677 Kontakt - przedszkole Nauczyciele: 502 528 681 Obsługa kuchni: 505 146 621
      • ul. Lompy 18 42-700 Rusinowice Poland
      • Cezary Nowicki inspektor@odocn.pl tel. 602762036
    • Logowanie